Jablonec nemusí do světa, svět jezdí do něj

, autor: Radka Baloghová

16.07.2014 - Gejzíry zlatých třepotalek zahalily dětský pěvecký sbor Iuventus, gaude! na podiu Mírového náměstí po jejich příjezdu z lotyšské Rigy. Představitelé Jablonce tak letos už podruhé přivítali zlaté olympioniky, i když tito získali zlato na olympiádě pěvecké.

„Iuventus, gaude! obhájil zlatou medaili ze 7. olympijských her v Cincinnati v kategorii duchovní hudba na největší sborové soutěži světa World Choir Games 2014 v lotyšské Rize. Před zraky 20 000 zpěváků získali zlatou medaili s celkovým hodnocením 82,38 bodů,“ přišla ohromující zpráva bezprostředně po jejich vítězství.

A tak v úterý 15. července o půl páté odpoledne stáli před radnicí primátor Petr Beitl, náměstci Soňa Paukrtová a Petr Vobořil i zástupce Libereckého kraje Petr Tulpa, připraveni vystřelit oslavné, třpytivé salvy na vítěze. „Díky za podporu rodičům, základní umělecké škole a v neposlední řadě za finanční podporu městu i kraji. Kéž se to vrací rodičům i Jablonci,“ poděkoval všem unavený, ale šťastný sbormistr Tomáš Pospíšil.

„Rád tu zase stojím a děkuji za perfektní reprezentaci města. Jablonec je opět na světové špičce ve sborovém zpěvu a myslím, že mohu slíbit, že město vás bude zcela jistě podporovat i dál,“ slíbil na podiu primátor Beitl a předal sbormistrovi dárek nejen pro vítězný sbor, ale i pro jeho novorozená dvojčata.

„Už před lety jsem řekl, že Jablonec nemusí jezdit do světa, ale svět přijede do něj a za tím si stojím. Vždyť tu opět máme světové šampiony,“ přidal se k pochvale a díkům krajský radní Petr Tulpa. Ředitel jablonecké ZUŠ Vít Rakušan mluveným projevem šetřil. Zato připravil pro hudební olympioniky dárek v podobě písně, kterou jim zazpíval s rodiči. Závěrečnou tečkou byly rychlé špunty a muffiny s polevou ve sborových barvách, tedy oranžovou.

Jablonecký sbor jde od jednoho úspěchu ke druhému. První zlato a stříbro ze soutěže World Choir Games přivezl už v roce 2008 z rakouského Gratzu, a to bylo tři roky po jeho založení. Další dvě zlaté ze stejné soutěže získal v roce 2012 v americkém Cincinnati. A ty obhájil letos v Rize. Výčet cen by pak bylo možné doplnit o ty z mezinárodních soutěží.

WORLD CHOIR GAMES je největší světovou soutěží pěveckých sborů, která se koná vždy jednou za dva roky pokaždé na jiném světadíle. Olympiáda má dvě hlavní soutěže. Do té  otevřené se může přihlásit každý, do kvalifikační se sbory musí probojovat a svou roli hrají i výsledky z jiných soutěží. Akreditaci pro letošní ročník soutěže v lotyšské Rize získal sbor Iuventus, gaude! už před dvěma lety v americkém Cincinnati. WORLD CHOIR GAMES 2014 se účastnilo 460 sborů ze 73 zemí pěti kontinentů.

Další informace

Návrat pěveckého sboru Iuventus, gaude! z lotyšské Rigy

15.07.2014, Mírové náměstí
, autor: Radka Baloghová

Příchod sboru Iuventus, gaude! na Mírové náměstí

 
, autor: Radka Baloghová

Přání primátora pro Iuventus, gaude!

 
, autor: Radka Baloghová

Iuventus, gaude! s balonky

 
 
Vytvořeno 14.7.2014 16:06:53 - aktualizováno 16.7.2014 13:49:27 | přečteno 2436x | Petr Vitvar
load