Jablonec nad Nisou si připomněl 17. listopad

, autor: Vít Černý

18.11.2012 - V pátek 16. listopadu se konal u pomníku Bojovníků za svobodu vlasti a Obětem bezpráví v ulici Generála Mrázka již tradiční pietní akt u příležitosti 17. listopadu – Dne boje za svobodu a demokracii.

Vzpomínkový akt proběhl v důstojné atmosféře, u mikrofonu se vystřídali primátor města Petr Beitl, Zdeněk Neruda z Československé obce legionářské a jednatel Českého svazu bojovníků za svobodu František Radkovič. O hudební doprovod se postaral houslista František Lamač.

Primátor Beitl ve svém projevu apeloval na přítomné studenty, aby se zajímali o svou minulost. Připomněl, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí a že zatímco dříve bylo nutné za tyto hodnoty bojovat, dnes je a potřeba na jejich udržení pracovat.

Vzdát čest památce bojovníků za svobodu a demokracii přišli spolu s vedením města také zástupci Konfederace politických vězňů, zastupitelé, zástupci Policie ČR, ředitelé obou jabloneckých gymnázií se svými studenty i členové TJ Sokol. Květiny k památníku položili také někteří občané a zástupci Centra sociálních služeb.

17. listopad - Mezinárodní den studenstva, se v Česku vztahuje ke dvěma historickým milníkům, jež od sebe dělí půl století: uzavření českých vysokých škol v roce 1939 a začátek sametové revoluce v roce 1989. Od roku 2000 se obě události v České republice uctívají státním svátkem a 17. listopad je vyhlášen jako Den boje za svobodu a demokracii.

Vytvořeno 18.11.2012 18:31:07 | přečteno 1726x | Petr Vitvar