Jablonec městem tance už pojedenácté

, autor: Ivo Mičkal

24.10.2013 - Jablonec nad Nisou bude hostitelem celostátní přehlídky scénického tance mládeže a dospělých Tanec, tanec… už pojedenácté v řadě. Ta letošní se odehraje ve dnech 25. - 27. října v Městském divadle a v kostele sv. Anny. Záštitu nad přehlídkou převzala náměstkyně primátora Soňa Paukrtová, která letos poprvé také předá Cenu města.

„Tanec, tanec… 2013 – to je především představení Couch Corner premiérované v Kanadě, návštěva velvyslance současného belgického tance z Dance Impact Festival a 12 současných českých choreografií,“charakterizuje letošní ročník Jiří Lössl z NIPOS-ARTAMA Praha, který je společně s Tanečním a pohybovým studiem Magdaléna, o.s. Rychnov pořadatelem přehlídky.

Slavnostní zahájení 27. celostátní přehlídky scénického tance mládeže a dospělých je plánované na pátek 25. října v 18 hodin v Městském divadle: „Letos bude k vidění šest choreografií toho nejlepšího z krajských přehlídek,“ přibližuje program Lössl. Domácí a pořádající TPS Magdaléna otevře sobotní program od 18 hodin v kostele sv. Anny a večer pak bude pokračovat od 19 hodin v Městském divadle. „Představí se dalších šest českých tanečních děl včetně jabloneckého tanečního uskupení Parau Parau a host z Belgie. Choreografie Nataschi Pire z tanečního studia Impuls Geel je vyslancem současného belgického tance jako vítěze Dance Impact Festival v Bornem, pořádaného vlámskou organizací pro současný amatérský tanec všech žánrů Danspunt,“ říká Ludmila Rellichová z TPS Magdaléna.

Přehlídku zakončí v neděli v Eurocentru Jablonec ve 13 hodin mezinárodní projekt Milana Kozánka (SR) Couch Corner. „Premiéru měl v Kanadě, reprízy v Polsku a na Slovensku. Nyní má jedinečnou příležitost jej shlédnout i český tancechtivý divák. Couch Corner v interpretaci slovenských a českých tanečníků dny tance v Jablonci slavnostně ukončí,“ říká Jiří Lössl.

V Eurocentru předá také Soňa Paukrtová poprvé Cenu města. „Hned od počátku se mi líbilo, že Jablonec, léta vnímaný jako město sportu nebo město bižuterie, získá další přívlastek, a to město tance. A tak jsme se rozhodli, že toto označení ještě podpoříme Cenou města, kterou předám choreografovi, jehož doporučí odborná přehlídková porota,“vysvětlila Paukrtová.

Nejde o klasickou věcnou cenu, i když se také zvažoval nějaký výrobek z typicky místních surovin související se sklem a bižuterií. Vybraný choreograf a jeho soubor získají třídenní rezidenční pobyt před příštím ročníkem Tanec, tanec…2014: „Využijí jej k nastudování choreografie, která bude souviset s městem a premiéru bude mít na 28. ročníku přehlídky v roce 2014,“ vysvětluje podstatu náměstkyně primátora.

Vytvořeno 24.10.2013 8:16:24 | přečteno 1988x | Petr Vitvar