Historicky první Cena města tance putovala do Plzně

, autor: Ivo Mičkal

31.10.2013 - Historicky první Cenu města tance předala v neděli náměstkyně primátora Soňa Paukrtová v závěru 27. ročníku celostátní přehlídky scénického tance mládeže a dospělých Tanec, tanec… 2013 plzeňskému souboru NoTa. Ocenění z přehlídky si odnesl i domácí soubor Parau Parau.

Po tři dny byl Jablonec nad Nisou hostitelem celostátní přehlídky scénického tance mládeže a dospělých Tanec, tanec… 2013, a to už pojedenácté v řadě. Přehlídku zakončil v neděli v Eurocentru mezinárodní projekt Slováka Milana Kozánka Couch Corner, který vznikl v době autorových studií v Kanadě. Propojoval otázky na aktuální téma, například jak politika a volby mohou ovlivnit tanec, jež pak přecházely v pohybovou improvizaci.

Nad celou přehlídkou převzala záštitu náměstkyně primátora Soňa Paukrtová, která v jejím závěru předala také historicky zcela první Cenu města tance. „Hned od počátku se mi líbilo, že Jablonec, léta vnímaný jako město sportu nebo bižuterie, získá další přívlastek, a to město tance. A tak jsme se rozhodli, že toto označení ještě podpoříme Cenou města tance za výrazný umělecký počin a osobitou výpověď v tanci spojenou s tvůrčím rezidenčním pobytem v Jablonci nad Nisou. Tu dnes předám na základě doporučení odborné poroty trojici choreografek z plzeňské skupiny NoTa  - Lence Jíšové, Kateřině Liskové a Pavle Novákové a budu se s nimi těšit na setkání příští rok,“ konstatovala Paukrtová.

Choreografky a jejich soubor tak získaly třídenní rezidenční pobyt před příštím ročníkem Tanec, tanec…2014: „Využijí jej k nastudování choreografie, která bude souviset s městem a premiéru bude mít na 28. ročníku přehlídky v roce 2014,“ vysvětluje podstatu ceny náměstkyně primátora.

Ocenění na letošní přehlídce scénického tance získal také domácí soubor Parau Parau, jenž byl s choreografií OD-BAVTE SE nominovaný na přehlídku Kolín Otevřeno 2014.

Výsledky 27. ročníku celostátní přehlídky scénického tance mládeže a dospělých Tanec, tanec…2013

Nonimace za rok 2013

Nominace na Kolín Otevřeno 2014, celostátní přehlídka pantomimy a pohybového divadla

• OD-BAVTE SE, Parau Parau Jablonec nad Nisou, na hudbu Caro Emerald a skupiny Midi lidi, choreografie Petra Endlerová a soubor