Helpík 2012 – krajské kolo Libereckého kraje

, autor: Miroslav Gorčík

23.05.2012 - Občanské sdružení Helpík pořádalo ve čtvrtek 17.5.2012 v okolí jablonecké přehrady krajské kolo zdravotně výchovné soutěže Helpíkův pohár. „Na trase dlouhé 2 km je pět stanovišť, kde děti z 5. tříd plní úkoly z oblasti zdravovědy a první pomoci,“ říká předseda občanského sdružení (OS) Helpík Tomáš Stronček.

„Máme stanoviště Turista – kde soutěžící pomáhají člověku se srdeční zástavou nebo například stanoviště Cyklista, kde mají za úkol ošetřit cyklistu, který si na kole bez helmy zranil hlavu a má zlomenou nohu,“ přibližuje Stronček jednotlivá stanoviště. Letošního krajského kola se zúčastnilo 30 družstev z celého kraje. Jabloneckým se opět dařilo. První místo obsadilo družstvo ze ZŠ Rýnovice, druhé byly děti z Tanvaldu a třetí pozice patřila dětem ze ZŠ Mozartova v Jablonci. Výstřelem ze startovací pistole závod zahájil náměstek primátora Miloš Vele, který také později odpoledne předal ceny vítězům. „Akce podobného typu by město rozhodně mělo podporovat vždycky. Je důležité vědět, jak poskytnout první pomoc. Každý z nás se může dostat do situace, kdy budeme muset někomu pomoci nebo budeme pomoc sami potřebovat,“ řekl Vele. Město přispělo na náklady spojené s organizací krajského kola soutěže částkou 32 tisíc korun. Dalších 23 tisíc město poskytlo na přednáškovou činnost na základních školách a přípravu dětí na soutěž během roku.

Na doprovodném programu se také podíleli hasiči, policie, zdravotnická záchranná služba a již tradičně i jablonecká městská policie. „Soutěžící si mohli prohlédnout výstroj a výzbroj strážníků, na obrázcích pak rovněž odchytovou techniku používanou při odchytu psů a měřící techniku, kterou používají strážníci při měření rychlosti vozidel,“ popisuje preventista městské policie Miloslav Lejsek. Všichni si také mohli prověřit své znalosti v oblasti dopravního značení a povinné výbavy jízdních kol. Odměnou jim byly materiály prevence kriminality, největší zájem měly děti o dopravní pexesa, reklamní tužky a jako tradičně o reflexní pásky.

Vytvořeno 23.5.2012 15:59:51 | přečteno 2403x | Petr Vitvar
Štítky: městská policie