Fasáda fary bude obnovena v šedomodrém odstínu

, autor: archiv MMJN

12.07.2012 - Práce na budově bývalé fary – Domu manželů Scheybalových pomalu míří do závěrečné fáze. O prázdninách dostane fara novou fasádu. Výsledky průzkumu barevnosti byly představeny na zasedání zastupitelstva vloni v září. Po konzultaci s památkáři zastupitelé vzali na vědomí, že fasáda fary bude obnovena v šedomodrém odstínu.

„Šedomodrý nátěr jsme před starší okrovou verzí upřednostnili zejména proto, že ke starší vývojové etapě nebyla nalezena původní okna a dveře a nemohlo by tedy dojít k řádné obnově fasády tak, jak vypadala na konci 19. století,“ říká architekt Libor Sommer, specialista na restaurování a rekonstrukce historických objektů. Výsledné provedení celkové rekonstrukce má být funkční, trvanlivé, esteticky přijatelné a zároveň odpovídat historickému charakteru stavby.

„Při rekonstrukci fary klademe velký důraz na volbu materiálu, použité technologie a samozřejmě na kvalitu provedení,“ říká Petr Vobořil, náměstek primátora. Zodpovědný přístup je patrný i při obnově fasádního nátěru, kde budou použity výhradně minerální přírodní pigmenty, stejně jako tomu bylo před sto lety.

Volba na šedomodrou barvu fasády nejstaršího jabloneckého domu padla na základě tzv. stratigrafického průzkumu, který je běžnou součástí průzkumových prací historických objektů. Pro stratigrafický průzkum, jehož cílem bylo poznat vývoj barevnosti fasády, bylo zvoleno východní průčelí domu do Kostelní ulice. Průzkum odhalil dvě vrstvy barevných odstínů. Starší je odstín zlatého okru, který byl na fasádu aplikován v rámci její obnovy v roce 1892. Novější barevnou složkou je šedomodrý odstín, který doplňuje zvláště kolem hlavního vstupu nátěr v barvě holubičí šedi. Ten byl použit pravděpodobně na opravu fasády poškozené vlhkostí někdy ve 30. letech minulého století. Šedomodré odstíny byly spolu s okrovými nátěry nalezeny i na jižním a severním průčelí budovy.

„Od výrazné šedomodré barvy akcentující zejména modrou barvu, tak jak byla nalezena při provádění průzkumů, jsme ustoupili ve prospěch konzervativně vyhlížející šedomodré s akcenty šedých tónů,“ doplňuje architekt Sommer.

Stavební práce na objektu č.p. 1 Jablonec nad Nisou začaly v březnu 2011. Ukončení projektu „Transformace fary č.p. 1 v Jablonci nad Nisou na Dům Jany a Josefa V. Scheybalových“ je plánováno na listopad 2012. Celkové náklady jsou vyčísleny na 29 milionů, přičemž 23 milionů bude hrazeno z Regionálního operační program NUTS II Severovýchod.

Logo - Regionální operační program NUTS II SeverovýchodLogo - EU - ivestice do vaší budoucnosti

Vytvořeno 12.7.2012 13:26:40 | přečteno 2541x | Petr Vitvar
load