Fasáda fary bude natřena v několika etapách

, autor: archiv JKIC

06.08.2012 - V nejbližších dnech se začne fasáda Domu manželů Scheybalových natírat. Bývalá fara bude vypadat tak, jako ve 30. letech minulého století, kdy její fasáda měla barvu holubičí šedi. První nátěr ale bude světle modrý. Je to dáno technologií nanášení barevných odstínů.

„Technologický postup počítá s dalšími dvěma vrstvami lazurního nátěru šedé barvy, které budou nanášeny po dostatečném vyzrání prvního nátěru,“ vysvětluje nanášení barvy na fasádu architekt Libor Sommer, specialista na restaurování a rekonstrukce historických objektů. Teprve další dvě vrstvy zajistí fasádě finální, tlumený šedomodrý odstín, jaký byl i v minulosti.

Plochy fasády, které nejvíce trpí vlhkostí způsobenou odstřikující dešťovou vodou nebo sněhem dostanou navíc ochranný hydrofobní nátěr. Ten se bude aplikovat mezi jednotlivé vrstvy. „Tímto způsobem bude zaručeno, že se výsledná barva ochranným nátěrem nezmění a také odpadne nutnost ho po několika letech obnovovat, což vede i k finanční úspoře,“ komentuje Sommer.

S ohledem na zachování autenticity odborným stratigrafickým průzkumem doloženého nátěru fasády a v zájmu zajištění její dlouhé životnosti bylo po vzorkování odsouhlaseno použití tzv. silikátového lazurního nátěrového systému.

Výsledky průzkumu barevnosti byly představeny zastupitelům vloni v září. Ti po konzultaci s památkáři vzali na vědomí, že fasáda fary bude obnovena v šedomodrém odstínu.

Stratigrafie barevnosti omýtek

Logo - Regionální operační program NUTS II SeverovýchodLogo - EU - ivestice do vaší budoucnosti

Další informace

Průběh rekonstrukce fary

Vytvořeno 6.8.2012 10:06:27 | přečteno 2096x | Petr Vitvar