Dobrovolník je světlem naděje

, autor: Markéta Hozová

14.01.2013 - Již druhé novoroční setkání dobrovolníků Jablonecka se konalo v pátek 11. ledna odpoledne ve Spolkovém domě. Akce, nad kterou převzal záštitu primátor města Petr Beitl, se uskutečnila díky jabloneckému spolku Českého Červeného kříže jako poděkování dobrovolníkům za přínos občanské společnosti.

„Dobrovolnická činnost je zvlášť v dnešní době nesmírně důležitá. Je to nezištná pomoc, o které se nepíše a nemluví, ale je pro společnost velmi potřebná,“ řekl primátor Beitl, a ujisitil dobrovolníky o podpoře statutárního města pro jejich aktivity. Poděkoval nejen všem přítomným dobrovolníkům, ale zejména ředitelce ČČK v Jablonci Kateřině Havlové za její osobní přínos pro Červený kříž v Jablonci.

Čestnými hosty letošního ročníku setkání dobrovolníků byla viceprezidentka ČČK JUDr. Jana Lexová a sociolog PhDr. Jiří Tošner, předseda občanského sdružení Hestia – národního centra dobrovolnictví. Doktorka Lexová hovořila o potřebě znovu ve společnosti nalézt princip slušnosti a o mravním probouzení lidí. „Přeji vám, aby se vám dobré skutky, které děláte pro jiné, v dobrém vracely,“ řekla na závěr svého příspěvku Jana Lexová. Doktor Tošner odpovídal na otázky přítomných týkající se problematiky financování dobrovolnické činnosti a vysvětloval rozdíl mezi dobrovolníky registrovanými a neregistrovanými.

V rámci programu setkání probíhaly prezentace některých sdružení a organizací, které se na Jablonecku dobrovolnickou činností zabývají – např.: MC Jablíčko, Centrum sociálních služeb, ČČK, sdružení Astmálek, nebo sdružení Surya, které v Himáláji provozuje Sluneční školu. Toto sdružení zastupovala na setkání dobrovolníků cestovatelka Blanka Nedvědická. Tomáš Hendrych krátce promluvil o významu dobrovolnické práce v nemocnicích a o dobrovolnické práci z pohledu registrovaných dobrovolníků pohovořila i Hana Jiránková z občanského sdružení COMPITUM, které provozuje zejména terénní pečovatelskou službu v rodinách.

Příjemné odpoledne uzavřel svým vystoupením Jablonecký Gospel.

Druhé novoroční setkání dobrovolníků Jablonecka

11.01.2013, Spolkový dům