Dobrovolnictví je obdivuhodná práce

, autor: Radka Baloghová

12.12.2012 - Skleněná jablka lidem, kteří se věnují dobrovolnické práci, rozdával v obřadní síni jablonecké radnice náměstek primátora Petr Tulpa. Symbolicky jim tímto způsobem poděkoval za jejich nesobeckou pomoc.

Ve druhém adventním týdnu se náměstek Petr Tulpa sešel s celkem dvacítkou dobrovolníků, kteří pracují při Domově důchodců Jablonecké Paseky, Nemocnici Jablonec nad Nisou, p. o. a Občanském sdružení Compitum. Dobrovolníci dochází za svými klienty do domova důchodců i do rodin, do nemocničních pokojů, dělají jim společnost, doprovází je na výletech. „Klienti našich služeb nejsou jen senioři, ale i rodiče nezvládající výchovu svých dětí nebo děti mající problémy s učením, s psychikou nebo ve společenském kontaktu s dalšími,“ shrnula základ dobrovolnické práce za všechny koordinátorka o. s. Compitum Hana Jiránková. Podle jejích slov jen v občanském sdružení dnes pracuje už 27 dobrovolníků. Setkání s náměstkem primátora se zúčastnili i tři studenti. Tito dobrovolníci se věnují zejména dětem. Buď jim pomáhají se zařazením do kolektivu vrstevníků, nebo se soustředěním na učení. Další dobrovolníci se specializují například na canisterapii, jež je zvláště příjemná starším klientům – kontakt s klidným psem na ně působí velmi zklidňujícím dojmem.

„Nelze než poděkovat, vaše práce je skutečně obdivuhodná,“ konstatoval Tulpa a v neformálním rozhovoru se ptal na největší úskalí dobrovolnictví, překážky, zážitky. Mezi přítomnými byla i dobrovolnice z Nemocnice Jablonec, Leona Holubová, která je dávána za příklad v celé republice nebo služebně i věkem nejstarší dobrovolník při DD Jablonecké Paseky Jan Lachman, držitel ceny Křesadlo z roku 2006. Křesadlo je symbolem vykřesané jiskřičky lidství a smyslem udělování této ceny je nejen odměnit dobrovolníky, ale také zvyšovat povědomí široké veřejnosti o dobrovolnictví.

Křesadla byla v ČR poprvé udělována v roce 2001 v Praze v rámci Mezinárodního roku dobrovolníků a od roku 2003 jsou udělována také v jednotlivých krajích. Historicky první udělování ceny Křesadlo v Libereckém kraji proběhlo 3. března 2005. Letos převezme liberecké Křesadlo celkem šest dobrovolníků na slavnostním ceremoniálu 12. prosince 2012 v Divadle F. X. Šaldy.

Nejvíce dobrovolníků na Jablonecku eviduje Červený kříž

Zejména na práci dobrovolníků stojí činnost Českého červeného kříže, který jich v celé republice eviduje na 30 tisíc. V Jablonci nad Nisou pod hlavičkou ČČK působí více než 130 dobrovolníků.

Novoroční setkání dobrovolníků Jablonecka, pořádá Oblastní spolek ČČK Jablonec nad Nisou v pátek 11. ledna. „Tato akce je malým poděkováním dobrovolníkům, kteří po celý rok pracují a svojí empatií a ochotou pomáhají rozvíjet naši společnost,“ přibližuje ředitelka jabloneckého Červeného kříže Kateřina Havlová. Novoroční setkání dobrovolníků se koná v rámci projektu Jablonec nad Nisou 2013 a záštitu převzal primátor města Petr Beitl. „Přijít mohou i ti, kteří mají zájem se o dobrovolnické práci více dozvědět nebo uvažují, že se dobrovolníky stanou,“ zve Havlová na lednové páteční odpoledne do Spolkového domu.

Setkání dobrovolníků

10.12.2012, obřadní síň jablonecké radnice

Setkání dobrovolníků

Dobrovolníci - studenti