Děti se učí na táboře hospodařit

, autor: M. Hozová

19.06.2012 - Výchovně vzdělávací pobytový tábor připravilo statutární město Jablonec nad Nisou v rámci programu prevence kriminality pro děti od 10 do 16 let na předposlední červnový týden (16. – 23. 6.).

Tábora se zúčastní 15 jabloneckých žáků speciální základní školy v Liberecké ulici a 15 dětí z Prahy z dětských domovů a z Klokánku. Organizátoři tábora se totiž spojili s pražskou městskou policií, která rovněž pořádá tábor tohoto typu. „Jezdíme takhle už řadu let,“ říká vedoucí tábora a hlavní organizátorka Dana Hulíková, předsedkyně Komise prevence kriminality rady města. „Vzájemně si pomáháme, Pražáci mají k dispozici kola a lodě, my jsme zase proškolenými sportovními instruktory,“ dodává. V zimě stejná skupina instruktorů, mezi kterými jsou již tradičně dva strážníci jablonecké městské policie, vyjela s jabloneckými a pražskými dětmi do Jindřichova, kde strávili týden lyžováním a zimními aktivitami. S dětmi si tenkrát přijel zalyžovat na sjezdovku do Lučan v té době starosta, nyní primátor, Petr Beitl.

Letošní tábor pro jablonecké děti je 50 tisíci korunami hrazen z finančních prostředků poskytnutých v rámci účelové dotace na prevenci kriminality pro rok 2012 od Ministerstva vnitra ČR. Město přispívá ze svého rozpočtu 10 tisíc korun. Další peníze pocházejí od sponzorů.

Děti kromě turistiky, cykloturistiky, sjíždění řeky Ploučnice a bivaku pod širým nebem mají na programu stopovanou, olympiádu, výtvarné dílny, jarmark a další táborové aktivity. Po celý týden také probíhá celotáborová hra – děti žijí ve městě Poctov v Poctivé republice. Zvolily si svého starostu, založily městskou policii, našly si zaměstnání a vydělávají si takzvané Poctivé koruny, se kterými platí nejen nákupy na jarmarku, ale také snídaně, obědy a večeře. „Snažíme se nasimulovat reálný život a naší prioritou je prevence dluhové pasti. Děti si mohou peníze vydělat nebo také půjčit a následně je musí splácet, tak jako v životě,“ vysvětluje Hulíková.

Většina dětí se s podobným způsobem trávení volného času setkává vůbec poprvé v životě, na dovolenou nebo výlety s rodiči nejezdí, mnohé například nikdy nespaly ve spacáku. Všichni si tábor užívají. „Jo, líbí se nám tady,“ odbývaly mě stydlivě, ale oči jim zářily.

Další informace

Vytvořeno 19.6.2012 9:47:03 | přečteno 1636x | Petr Vitvar
load