Déšť způsobil škody za 15 milionů

, autor: archiv MMJN

13.08.2013 - Škody po přívalovém dešti, který se Jabloncem prohnal v pondělí 29. července, se vyšplhaly k 15 milionům korun.

„Poškozena byla celá řada místních komunikací, jen škody na nich jsou za 13,5 milionu korun,“ říká náměstek primátora Miloš Vele. 14 dní po záplavě už je město uklizené. Technické služby Jablonec nad Nisou, s. r. o. uklízely naplaveniny z celkem 53 městských komunikací. Úklid města po záplavě si vyžádal 300 tisíc korun.

Čištění probíhalo ručně i za pomoci strojů. Jen likvidace smetků a bioodpadu si vyžádala 36 tisíc korun (bez DPH). Všechny odpady byly řádně zlikvidovány. V současné době probíhají čištění a opravy kanalizačních vpustí.

Opravy komunikací budou trvat déle vzhledem k jejich počtu, rozsahu škod i stavu městské pokladny. „Rada města mimořádně hned bezprostředně po záplavě uvolnila 1,2 milionu na ty nejnutnější opravy a nyní budu radním předkládat další návrh na rozpočtová opatření v souvislosti s opravami komunikací ve městě,“ říká náměstek Vele. Nutnou opravu si vyžádá například poškozená konstrukce mostu v Mlýnské ulici.

Rozsáhlá škoda vznikla i na frekventované Vrkoslavické ulici. „V zásadě jsou zde dvě hlavní varianty opravy. Buď přisypeme svah a rozšíříme komunikaci bez zřízení chodníku, nebo vystavíme gabionovou opěrnou zeď a k širší silnici přidáme i chodník,“ přibližuje návrhy odborníků náměstek primátora pro rozvoj města Petr Vobořil.  Finanční náklady lze podle Vobořila odhadnout zhruba na 9 milionů korun. O způsobu opravy se rozhodne v nejbližších dnech.

Další informace

Vytvořeno 13.8.2013 14:12:06 | přečteno 1450x | Petr Vitvar
load