Den památek v Jablonci byl zahájen ražbou unikátního groše

, autor: M. Hozová

17.09.2012 - Den evropského dědictví v Jablonci nad Nisou zahájil primátor Petr Beitl netradičně - ražbou groše. Originální Grossus Melopolitanus - jablonecký groš - bylo možné získat pouze v sobotu 15. září na dvoře SUPŠ. Večer při slavnostním zakončení Dne evropského dědictví primátor Beitl razidla obřadně zničil.

První vyražený groš Petr Beitl symbolicky věnoval nové ředitelce SUPŠ Martině Baumannové, která pak primátora s manželkou provedla prostory školy a výstavou. Tu připravili studenti školy právě pro den památek.

Výtvarným oddělením jablonecké ZUŠ, které sídlí v prostorách umělecké průmyslovky návštěvníkům ukázala jeho vedoucí Věra Činčarová. Žáci výtvarného oddělení se nezřídka stávají studenty SUPŠ. Aby ne, prostředí je skutečně inspirativní. "Obě školy žijí v příjemné symbióze a vycházíme si vzájemně vstříc," potvrdila ředitelka Baumannová.

V Městské galeriei MY probíhala výstava mladých, převážně jabloneckých architektů. Tři z nich představili primátorovi své projekty, které souvisí s letošním Dnem evropského dědictví v Jablonci, jehož podtitul zní Mladí památkám. Hovořili o tom, jak je jablonecká architektura obohatila, kde vidí její dědictví, v čem ji mohou nově obohatit oni. Zároveň se chlubili projekty, na kterých mají možnost pracovat v jihočeských obcích.

V Den evropského dědictví byla jako tradičně otevřena i budova radnice a primátorská kancelář. Děti dostávaly bonbóny a dospělí si mohli prohlédnout kromě prostor také historické pamětní knihy města, primátorský řetěz nebo zhlédnout film o Jablonci. Malí návštěvníci Adélka a Davídek nebyli jediní, kteří neodolali a vyzkoušeli si i primátorské křeslo.

Den evropského dědictví 2012

15.09.2012

První vyražený jablonecký groš

Exkurze v jablonecké SUPŠ