Delegace z Číny navštívila Jablonecko

, autor: Monika Šourková

13.09.2013 - Pětičlenná delegace z jihočínského partnerského města Beihai vedená předsedou čínského politického poradního pléna oblasti Guangxi Li Weiem navštívila ve dnech 10. - 11. září 2013 Liberec, Jablonec nad Nisou a Železný Brod.

Účelem jejich cesty bylo zejména prohloubit partnerství s městem Jablonec n. N., vést dialog o možnosti spolupráce na krajské úrovni a také upevnění spolupráce mezi hospodářskými komorami obou partnerských měst. Místopředseda Federace průmyslu a obchodu Liu Fengsheng přijel podepsat memorandum o spolupráci s Okresní hospodářskou komorou, Jablonec nad Nisou (OHK).

V doprovodu primátora Jablonce n. N. Petra Beitla hosté zahájili svou návštěvu v sídle Libereckého kraje, kde je přijal hejtman Martin Půta. Hejtman ocenil roli města v navazování vztahů s asijským partnerem a vyjádřil přání rozšířit tuto spolupráci i na vyšší celky – tedy mezi Libereckým krajem a provincií Guangx.

„Sdílím názor primátora Petra Beitla, že Jablonec je oknem Číny do České republiky. Dokážu si představit spolupráci mezi našimi oblastmi, Liberecký kraj, ač druhý nejmenší v republice, má co nabídnout,“ řekl mimo jiné hejtman.

Čínské hosty tato vstřícnost potěšila, upozornili na prudký rozvoj města, které se industrializuje, o tradici a dlouhé historii přístavu, kde začínala mořská hedvábná stezka, i o možnostech spolupráce v oblasti kultury a školství.

Následně se delegace přesunula na prohlídku jabloneckého Muzea skla a bižuterie a poté delegace navštívila největší prodejnu bižuterie v Čechách - Palace Made in Jablonec.

Druhý den si celá delegace v doprovodu členů OHK prohlédla společnost Preciosa a firmu Františka Halamy ze Železného Brodu. Zde je přijal i tamní starosta pan André Jakubička.

Li Wei přítomné nejenom seznámil s vývojem situace v dnešní Číně, která se snaží být vůči západu více otevřená, ale také vyjádřil své uznání České republice, která se stává stále významnějším a stabilním obchodním partnerem.

Dle slov Li Weie chce být Beihai pro podnikatele vstupní branou do jihočínské oblasti.

„Otevřenost ekonomiky je rozhodujícím faktorem při rozvoji, ať už v Číně nebo České republice,“ shodli se oba zástupci měst Li Wei a Petr Beitl.

„Jak už jsem deklaroval během poslední návštěvy reprezentantů města Beihai v Jablonci, snažíme se podporovat vzájemné sbližování a navazování spolupráce s čínskou stranou. Stojíme na začátku dlouhé cesty, setkávají se zde zcela odlišné kultury a je potřeba se vzájemně poznat,“ řekl primátor Beitl po společném jednání, které bylo již čtvrté od navázání přátelských styků mezi oběma městy.

Delegace z partnerského města Beihai navštívila Jablonecko

10.09.2013