Další etapa zateplení ZŠ Liberecká začne na jaře

, autor: archiv MMJN

08.11.2012 - Letošní část projektu „Zateplení ZŠ Liberecká v Jablonci nad Nisou“ je téměř u konce. Přes zimu dojde k přípravě harmonogramu dalšího průběhu prací a nová etapa bude zahájena na jaře příštího roku.

„V současné době je hotový celý pavilon 2. stupně, kde je zateplená střecha i fasáda a jsou vyměněná okna,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Vobořil a dodává, že podle plánu přebere v půli listopadu odbor rozvoje také zateplenou střechu pavilonu 1. stupně a nový nátěr fasády školní jídelny. „Příští rok dojde k zateplení fasády a střechy centrálního pavilonu, jímž se do školy vstupuje. Zateplenou fasádu a nová okna získají také pavilony 1. stupně a speciálních učeben,“ podotýká Vobořil.

„Během zimy je třeba projednat podrobný harmonogram s ohledem na odstraňování azbestu ze stěn zateplovaných objektů,“ doplňuje vedoucí oddělení investiční výstavby David Pokorný. Průzkum, ke kterému před zahájením prací letos v červnu město přistoupilo, prokázal, že při stavbě školy byly použity materiály obsahující azbest. Včasná úprava postupu prací a profesionální realizace však úniku nebezpečných vláken zcela zabránila. „I ve druhé etapě zateplování školy budeme výskyt a odstraňování azbestu pečlivě sledovat,“ ujišťuje náměstek Vobořil a dodává, že cena za vícepráce spojené s odstraňováním azbestu bude vyčíslena až po ukončení celého procesu.

Stavba začala v červnu tohoto roku. Podle projektu se vyměňují stará okna za plastová, pilíře mezi nimi se nově vyzdívají, fasády se zateplují a opatřují barevnými omítkami. Na střechách všech pavilonů dělníci doplnili tepelnou izolaci a položili novou krytinu včetně klempířských prvků a hromosvodu. Okna tříd na jižních stranách jsou vybavená předsazenými žaluziemi.

Plánované náklady jsou necelých 33 milionů korun. Přidělená dotace Evropské unie činí 14,2 milionu Kč, Státní fond životního prostředí ČR přispěje částkou 838.000 Kč. Zbývající prostředky uhradí statutární město Jablonec nad Nisou jako zřizovatel základní školy.

Celá akce je financována z evropských a státních dotací průběžně. „V letošním roce jsme dosud obdrželi na účet města v rámci 1. a 2. žádosti o platbu celkem 1,2 milionu korun, koncem listopadu budeme podávat žádost třetí,“ říká vedoucí oddělení dotací Iveta Habadová.

Projekt „Zateplení ZŠ Liberecká v Jablonci nad Nisou“ je spolufinancován Evropskou unií – Fondem soudržnosti a Státním fondem životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí.

Logo OPZP ERDF

Vytvořeno 8.11.2012 7:54:48 | přečteno 1636x | Petr Vitvar