Činnost Městské policie v roce 2013

, autor: archiv MP

24.02.2014 - Ředitel Městské policie Jablonec nad Nisou předložil zastupitelům Zprávu o činnosti MP za rok 2013. Vyplývá z ní, že navzdory amnestii nedošlo v Jablonci v roce 2013 k výraznějšímu nárůstu počtu trestných činů. V roce 2012 došlo k 1 423 trestným činům, v roce 2013 k 1 431 trestným činům. Stoupl počet krádeží z motorových vozidel, naopak došlo k poklesu celkových krádeží vloupáním.

Přestupky a zákroky

V roce 2013 strážníci odhalili na 7 558 přestupků a v blokovém řízení uložili pokuty ve výši 1,7 milionu korun. 41% přestupků řešili domluvou. V 676 případech jablonecká policie asistovala správním i jiným orgánům. 453 výjezdů strážníků bylo na žádost Policie ČR, dále pak bylo provedeno 254 zákroků při odchytu zvířat, 62 zadržení osob podezřelých ze spáchání trestných činů atd.

K nejčetnějším zákrokům proti narušování veřejného pořádku docházelo v roce 2013 na autobusovém nádraží, v ulicích 5. května, Liberecká, Novoveská, Palackého a Podhorská. Sem směřovaly i nejčastější kontroly strážníků. K lepšímu pocitu bezpečí v Tyršových sadech výrazně přispěla instalace nového veřejného osvětlení vloni na podzim. Na osvětlení město získalo příspěvek v podobě dotace Ministerstva vnitra ČR.

Kamerový systém strážníkům pomáhá

Statutární město Jablonec n. N. monitoruje 31 kamerových bodů s 43 kamerami. Nejnovější kamerový bod byl za přispění finančních prostředků z Ministerstva vnitra v rámci projektu prevence kriminality instalován u fotbalového stadionu SK Baumit Jablonec n. N. V roce 2013 kamery odhalily 366 nepravostí, nejvíce jich bylo v dopravě (230), 47x se osvědčily při dodržování veřejného pořádku. Ve 30 případech také záznamy z kamer posloužily jako důkazní materiál Policii ČR.

Dopravní hřiště se těšilo vysoké návštěvnosti

Během školního roku strážníci na dopravním hřišti (DDH) v ulici Podskalí zajišťovali dopravní výchovu pro žáky 3. a 4. tříd ZŠ. O prázdninách bylo DDH otevřeno i pro veřejnost a jeho návštěvnost svědčí o tom, že se stalo plnohodnotnou prázdninovou aktivitou. DDH v roce 2013 navštívilo celkem 6 455 dětí, což je o cca 100 více než vloni.

Strážníci se v průběhu roku věnují i prevenci kriminality formou přednášek určených nejen dětem v mateřinkách a žákům a studentům, ale také seniorům a zdravotně postiženým občanům.

Strážníci spolupracují

I v loňském roce jablonečtí strážníci dohlíželi na přechody pro chodce v okolí škol a asistovali, ve spolupráci s Policií ČR, při zabezpečení domácích fotbalových utkání.

Městská policie spolupracuje nejen s Policií ČR, ale také s dalšími složkami integrovaného záchranného systému. Podílí se i na dalších preventivních a prezentačních akcích během roku – např. Den zdravotně postižených, soutěž Hlídky mladých zdravotníků nebo Helpík atd.

Jablonec nad Nisou je rozdělen do 7 okrsků, ve kterých působí 7 strážníků okrskářů. K 31. 12. 2013 byl personální stav MP 49 strážníků a 2 civilní zaměstnanci.

Vytvořeno 24.2.2014 9:34:34 | přečteno 1678x | Petr Vitvar
Štítky: městská policie