Cesty naděje vedly do Neugablonz

, autor: archiv MMJN

08.10.2012 - V červnu 2011 byl jabloneckém partnerském městě Kaufbeuren v Německu, uveden nový snímek tvůrců Georga a Bastiana Riedla „Wege der Hoffnung – Cesty naděje“. Tento film vznikl za podpory města Kaufbeuren a pojednává o událostech odsunu německých obyvatel z Jablonce a jejich strastiplné cestě, která vedla k budování nového domova na troskách bývalé továrny na dynamit v městské části Kaufberen po druhé světové válce.

Ve čtvrtek 20. září 2012, v předvečer zahájení Jabloneckých podzimních slavností byl snímek poprvé promítnut i v Jablonci. Zatím jen pro úzký okruh osob z řad historiků, učitelů a další zájemců o toto dnes stále citlivé téma.

„Film Cesty naděje jsem pustil doma své rodině, aby děti viděly, do jak svízelné a složité situace se odsunutí lidé dostali. Museli opustit svůj domov, svou práci. Navíc je čekala první zima…,“ řekl před promítáním primátor Beitl.

„Dospěl jsem k závěru, že bude lépe tento film nejprve představit odborné veřejnosti. Jde o citlivé téma, které se řady Jablonečanů osobně dotýká. Byl bych ale rád, kdyby se tento film mohl promítat na školách jako součást místního dějepisu. Je dobré znát minulost města,“ vysvětloval Petr Beitl svůj záměr.

Reakce diváků po zhlédnutí dokumentu byly veskrze pozitivní a leckdo se neubránil dojetí. Film je totiž natočen velmi citlivě a dojemně. Kancelář primátora již zaznamenala první zájemce o šíření filmu. „Nyní již čekám jen na oficiální povolení z Kaufbeuren k další distribuci filmu. Předpokládám, že začátkem prosince budou již dokumenty vyřízené a budeme moci film nabídnout jabloneckým školám i dalším zájemcům,“ sdělila Monika Loupá z kanceláře primátora statutárního města Jablonec nad Nisou.

Vytvořeno 8.10.2012 13:50:36 | přečteno 2837x | Petr Vitvar