Česká mincovna představí Jablonec v Praze

, autor: Monika Loupá

05.09.2012 - V Praze Na Příkopech v pasáži České národní banky v úterý 4. září Česká mincovna slavnostně otevřela Národní numismatické centrum. V jeho přízemí se nachází jedna z největších prodejen mincí a medailí v České republice, v patře najdou návštěvníci expozici historických mincí a také unikáty z archivů České mincovny. Některé z nich budou vystaveny vůbec poprvé.

„Naše technologické možnosti jsou srovnatelné se světovými mincovnami. Prodejní sortiment neustále rozšiřujeme, nově nabízíme zákazníkům investiční a pamětní mince z celého světa. Otevření Národního numismatického centra v samém srdci hlavního města je tak logickým vyvrcholením celého procesu expanze,“ konstatoval ředitel České mincovny Radek Šulta.

U slavnostního otevření numismatického centra nechyběl ani primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl. „Jablonec nad Nisou je většinou prezentován jako město bižuterie a sportu. Jsem velice rád, že díky České mincovně se může chlubit i dalším přívlastkem, a to mincovní město,“ řekl Beitl. 

Česká mincovna uvažuje, že by městu nabídla část prostor nového numismatického centra k prezentaci. „Velmi si nabídky ze strany České mincovny vážím, Jablonec by tak měl svou důstojnou vstupní bránu již v Praze a otevřel by se i pro jiný typ turistů než doposud. Město má hodně co nabídnout a je na zvážení, zda prostory využijeme pro prezentaci místního skla a bižuterie nebo jiným způsobem,“ komentoval nabídku ředitele Šulty primátor.

O tom, jakým způsobem se bude město podílet na reprezentaci Jablonce v lukrativních prostorách v centru Prahy, se teprve rozhodne.

Národním numismatickém centru připravila Česká mincovna unikátní prostory, které mimo prodejny nabízí konferenční sál a expozici historických mincí určenou pro odbornou i širokou veřejnost. Součástí expozice jsou i unikátní ražby ve velikostech 20 a 50 haléřů, které vznikly v úplných počátcích České mincovny jako zkušební odražky a doposud byly veřejnosti skryty v archivu mincovny. Do 15. září si tu také veřejnost bude moci prohlédnout soubor vzácných originálů ražeb české barokní šlechty.

Národní numismatické centrum bude pro veřejnost otevřené od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin, v sobotu pak od 10 do 14 hodin. Expozice je bez průvodce a vstupné činí 50 Kč, při nákupu v prodejně nad 500 Kč bude návštěvníkovi vstupné vráceno.

Další informace

Národní numismatické centrum

04.09.2012, Praha
, autor: Monika Loupá

Exponát - mince Karel VI.

 
, autor: Monika Loupá

Manželé Beitlovi s ředitelem České mincovny Radkem Šultou před expozicí ČM

 
, autor: Monika Loupá

Slavnostní otevření Národního numismatického centra

 
, autor: Monika Loupá

Primátor Petr Beitl při ražení mince

 
 
Vytvořeno 5.9.2012 16:26:34 | přečteno 4392x | Petr Vitvar
load