Bude ve městě nový azylový dům?

, autor: Petr Vitvar

28.01.2014 - Jablonec chce požádat o dotaci z EU na zřízení nového azylového domu. Ten současný provozovaný občanským sdružením Naděje má nedostatek lůžek a malou kapacitu nízkoprahového denního centra zvláště v zimním období.

„Rádi bychom vybudovali nový azylový dům v ulici Za Plynárnou 13, v objektu, který město vlastní. Na jeho rekonstrukci chceme využít finanční prostředky z výzvy Regionálního operačního programu NUTS 2 Severovýchod, která je zaměřená na investice v oblasti zdravotnictví a sociálních věcí.“ vysvětluje náměstkyně primátora Soňa Paukrtová a dodává, že žádost o dotaci je třeba zaslat do konce února. Současný azylový dům s 20 lůžky v Podhorské ulici je ve velmi špatném technickém stavu, 20 lůžek má i noclehárna. Nízkoprahové denní centrum pojme 30 klientů. „Což je málo zejména v zimě, kdy jej navštěvuje minimálně 35 - 40 klientů denně a zřizují se zde i provizorní přistýlky k přenocování,“ dodává.

Problematické je přijímání klientů s omezenou schopností pohybu a starších lidí, protože celý objekt není bezbariérový. Kritické je zázemí pro sociální pracovníky, klientům není možné prát, jelikož chybí prostory pro pračku a sušení, kuchyň je příliš malá pro denní přípravu cca 35 porcí jídel a skladování potravin.

„Za Plynárnou by bylo možné navýšit kapacitu vždy o pět míst v azylovém domě, noclehárně i v denním centru, vybudovat prádelnu, kuchyni, kompletní bezbariérový přístup a kvalitnější zázemí pro sociální pracovníky. Předpokládáme i rozšíření služeb, například o startovací bydlení pro mládež z dětských domovů či krizové sociální ubytování,“ popisuje Paukrtová.

„Od přestěhování azylového domu si slibujeme jednak lepší služby pro lidi bez přístřeší, ale i zklidnění situace v centru Jablonce. Vyjdeme vstříc občanům, kteří bydlí v blízkosti azylového domu a na setkáních s občany si často stěžují právě na jeho klienty,“ připomíná dál náměstkyně.

Projektová dokumentace na rekonstrukci objektu v ulici Za Plynárnou je hotová, předpokládané náklady na rekonstrukci se odhadují na 9,5 milionu korun.

Vytvořeno 28.1.2014 9:44:20 | přečteno 2496x | Petr Vitvar