Ani nevlídné počasí malé Helpíky neodradilo

, autor: Miroslav Gorčík

16.05.2014 - Ve středu 14. května proběhlo na jablonecké přehradě krajské kolo již tradiční zdravotně – výchovné soutěže Helpíkův pohár.

Do soutěže se přihlásilo pět desítek dětí z pátých tříd, které i přes nepřízeň počasí ošetřovaly zraněné, určovaly dopravní značky nebo překonávaly na laně zátoku jablonecké přehrady.

Žáci si tak prověřili v praxi své znalosti získané na tematických přednáškách organizovaných občanským sdružením Helpík. „V celostátním měřítku se jedná o 16. ročník Helpíka, v Jablonci se tato soutěž koná pošesté“, sdělil organizátor závodu Tomáš Stronček. Soutěž, která jindy probíhá formou branného závodu na trati o délce cca 2 km, byla v jabloneckých podmínkách zkrácena kvůli nepříznivému počasí.

První závodníky vypustil na trať výstřelem z pistole jablonecký primátor Petr Beitl, který k soutěži malých Helpíků sdělil: „Je dobře, že již takto malé děti se učí zareagovat na situace, s nimiž se mohou setkat v běžném životě. Všem přeji, aby nejen byli úspěšní v dnešním závodě, ale především, aby svých znalostí nemuseli ve svém životě využít.“

Na prvním místě se umístilo družstvo ZŠ Pod Vodárnou - Rýnovice, které si tak zopakovalo prvenství z roku 2012. Další místa obsadili žáci ze ZŠ Mozartova, ZŠ Pivovarská a žáci ZŠ Rádlo. Všech pět družstev postoupilo do celostátního kola Helpíkova poháru, které proběhne 24. května v Koutech nad Desnou.

Městská policie na Helpíku 2014

Doprovodný program soutěže Helpíkův pohár již tradičně zajišťuje jablonecká městská policie spolu s dalšími složkami IZS. „U stánku městské policie děti mohly za své znalosti z oblasti dopravního značení získat malý dárek. Rozdávaly se tužky, pexesa, omalovánky i reflexní předměty,“ vypočítává preventista městské policie Miloslav Lejsek. S prázdnou neodešly ani maminky s malými dětmi, které zavítaly k přehradě třeba jen na procházku. S účastí strážníků na této akci počítá městská policie i na příští rok 2015.

Helpík 2014

, autor: archiv MP