Jablonec věnuje Ukrajině 3 miliony korun

, autor: Petr Vitvar

10.03.2022 - Jablonečtí zastupitelé na svém mimořádném jednání rozhodli vyčlenit z rezervy města tři miliony korun na podporu Ukrajiny. Finance směřují třem vybraným subjektům, které organizují sbírky – SOS ADRA, Člověk v tísni a Český červený kříž.

„Válečný konflikt na Ukrajině vyvolal v celé společnosti řadu aktivit, které mají pomoci jak lidem přímo na Ukrajině, tak ukrajinským uprchlíkům přicházejícím na naše území. Ani Jablonec nad Nisou nechce stát stranou, proto jsme se napříč politickým spektrem shodli na tomto finančním příspěvku,“ komentuje rozhodnutí jablonecký primátor Jiří Čeřovský.

Statutární město Jablonec nad Nisou od samého počátku válečného konfliktu začalo činit kroky vedoucí k řešení situace uprchlíků. „Vytvořili jsme komunikační kanál na webu města, kde jsou soustředěné a průběžně aktualizované informace pro uprchlíky, a to i v ukrajinštině. Jsme v kontaktu s okresní hospodářskou komorou, navázali jsme úzkou spolupráci s ukrajinskou menšinou v Jablonci a téměř okamžitě jsme se připojili k rozhodnutí o poskytování MHD pro držitele ukrajinského pasu zdarma,“ říká primátor Čeřovský a pokračuje: „Se starosty obcí v rámci našeho ORP diskutujeme ohledně možných volných ubytovacích kapacit a zároveň pracujeme na vlastním přehledu volných kapacit městských bytů pro případné ubytování ukrajinských uprchlíků. Tipujeme vhodné skladovací prostory, tvoříme databáze kontaktů na tlumočníky z ukrajinštiny, odbor humanitní jedná s TJ Sokol Jablonec nad Nisou o spolupráci při provozování integračního centra pro uprchlíky v tělocvičně sokolovny.“

Tři miliony korun z rezervy městského rozpočtu statutárního města Jablonec nad Nisou budou rozdělené následujícím způsobem:

SOS ADRA: Pomoc Ukrajině – 1 mil. Kč
Finanční dary jsou a budou použity na přímou pomoc lidem zasaženým konfliktem, a to zejména na zajištění základních potřeb vysídlených a evakuovaných obyvatel.

Člověk v tísni, SOS Ukrajina – 1 mil. Kč
Humanitární pomoc na Ukrajině a hranicích: dodávky pitné vody, jídlo, hygienické potřeby, plínky, deky, spacáky, karimatky, odborná psychologická pomoc, non-stop psychologická telefonní linka, vlastní tým přímo ve Lvově. V ČR: spolupráce s asistenčními centry pomoci a s Českou federací potravinových bank, sociální poradenství apod.

Český červený kříž pro Ukrajinu – 1 mil. Kč
Český červený kříž reaguje na aktuální vývoj na Ukrajině. Je ve stálém kontaktu s Ukrajinským červeným křížem a podílí se na poskytované pomoci: pokračuje v zajišťování zdravotnického materiálu pro mobilní zdravotnické týmy Červeného kříže na Ukrajině, předává na Ukrajině zdravotnický materiál, automobily – mobilní ambulance a převozy raněných, zdravotnické stany, chirurgické sety, navigační prostředky.

Dar jablonecké nemocnice

Nemocnice Jablonec předává prostřednictvím města Oblastnímu spolku Českého červeného kříže v Jablonci nad Nisou zdravotnický materiál pro Ukrajinu v celkové hodnotě přesahující 76 tis. korun. Součástí daru jsou hlavně obvazy a infuzní roztoky.

Další informace

Vytvořeno 10.3.2022 10:28:24 | přečteno 308x | Petr Vitvar
load