Zkrácení intervalu by mělo pomoci průjezdnosti

, autor: Jana Fričová

04.11.2021 - Minulý týden se stavba na křižovatkách v jablonecké Palackého ulici přesunula do 3. etapy, kterou je rozšíření Riegrovy ulice o odbočovací pruh do Mšena. Průjezd stavbou řídí semafory, avšak plynulost provozu křižovatek ulic Palackého s Riegrovou a U Přehrady se značně zpomalila. To by se mělo nyní zlepšit.

U křižovatky Palackého – Riegrova se sešli zástupci města, Police ČR a společnosti Viatex zajišťující dopravní značení a řízení světelnou signalizací. „Výsledkem jednání je upravená délka signalizace – tedy doba průjezdu jednotlivými směry, která se v každém intervalu zkrátila o 20 vteřin, aby se zlepšila průjezdnost inkriminovaným místem,“ vysvětluje náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček s tím, že situace nyní Policie ČR sleduje a vyhodnocuje.

„Ulicí Riegrova, která je nyní kvůli realizaci odbočovacího pruhu na Mšeno průjezdná jen jedním jízdním pruhem, vede ještě po dobu výstavby křižovatky Rádelský mlýn objízdná trasa, tzn. je sem svedená doprava ze tří směrů: od města, od Jabloneckých Pasek - zde se dělí na směr do města a směr do Riegrovy, a ze Mšena,“ popisuje současnou situaci Radka Šrýtrová z oddělení dopravního a silničního jabloneckého magistrátu. Podle jejích slov ulici Riegrova není možné zjednosměrnit a zakázat odbočení do ní. „Objízdná trasa v tomto místě není dost dobře možná. Kolony v ulici Palackého ve směru do města vznikají většinou nepozorností řidičů, kteří nesledují mobilní semafory, řídící průjezd stavbou, a nedokáží tak včas zareagovat na změnu.“

Její slova potvrzuje i vedoucí oddělení investiční výstavby Pavel Sluka: „Není možné jiným způsobem měnit nastavení objízdných tras. A jiný termín výstavby rovněž nepřicházel v úvahu, neboť už nebylo možné instalaci nové světelné signalizace oddalovat. Ta byla v havarijním stavu a každý další den hrozil totální kolaps signalizace bez možnosti opravy.“

Stavební práce na rekonstrukci světelné signalizace křižovatek Palackého – U Přehrady a Palackého – Riegrova měly začít o měsíc dříve, vše se odsunulo kvůli velké červnové havárii plynu v ulici 5. května. „Tu bylo nutné řešit okamžitě, proto Policie ČR nevydala souhlas s nástupem na původně stanovený termín. Kvůli havarijnímu stavu semaforů nebylo možné přeložit projekt na rok 2022, kdy navíc budou práce v ulici Palackého pokračovat úpravami pro cyklodopravu, na jejíž projekt má město dotaci, a proto je vázaný termínem dokončení. A tak by musela být křižovatka zavřená zcela, provoz v Palackého ulici by byl radikálně omezený a doprava by v tomto místě zkolabovala,“ popisuje katastrofický scénář náměstek Roubíček.

V Riegrově ulici nyní dělníci upravují terén kvůli podzemním telekomunikačním sítím v současné zeleni, poté se vytvoří chodníky a zpevněné plochy v rozšířeném jízdním pruhu. Následovat bude technologická přestávka, než se stavba přesune na druhou stranu ulice Riegrova k zahradě restaurace Ex klubu. Celou realizaci završí pokládka nového asfaltového povrchu. „Po celou dobu musí být průjezd ulicí Riegerova omezený na jeden jízdní pruh. Kvůli vytíženosti křižovatky zhotovitel stavby, stavební společností SaM, pracuje i v sobotu. Vše by mělo být hotové do konce listopadu.

Další informace

Vytvořeno 4.11.2021 9:50:44 | přečteno 478x | Petr Vitvar