Zima se do Jablonce vrátila v plné síle

10.02.2021 - Na konci minulého týdne se už v Jablonci uvažovalo o opětném zpoplatnění parkovacích míst, ale situace se po víkendu radikálně změnila. Ve městě od začátku zimy napadlo 158 centimetrů sněhu a na zimní údržbu jen v lednu šlo z rozpočtu 13 milionů korun.

Kvůli prudkému poklesu teplot v noci pod bod mrazu ztrácí chemický posyp svou účinnost. „Nejhorší situace je právě v nočních a brzkých ranních hodinách. S poklesem teploty k 10 stupňům pod nulou se povrch komunikace ochladí natolik, že posyp solí nezabírá,“ říká vedoucí oddělení správy komunikací Martin Černý. I přesto jsou po ošetření komunikace I. a II. třídy mokré, také komunikace nižších tříd jsou upravené a ošetřené inertním posypem. „Zimní údržbu se daří provádět v zákonných lhůtách. Je třeba však přizpůsobit jízdu zimním podmínkám a aktuálnímu stavu vozovky. Znovu apelujeme na řidiče, aby dodržovali zimní dopravní značení a aby majitelé soukromých objektů nevyhazovali sníh na uklizené vozovky,“ upozorňuje Černý.

Stále trvá, že úklid parkovišť na sídlištích je problematický kvůli zaparkovaným vozům. „Problémem je třeba řada aut s vysokou sněhovou čepicí. Je jasně vidět, že lidé prostě pracují doma a nejezdí nikam do zaměstnání,“ podotýká Pavel Kozák, vedoucí odboru technického, s tím, že se naštěstí nestalo, aby se jednotky integrovaného záchranného systému nedostaly na místo určení. „Intenzívně se uklízí městská parkoviště včetně toho záchytného na Horním náměstí. Platební automaty na všech městských parkovištích jsou stále vypnuté,“ dodává Kozák.

Během ledna město za zimní údržbu zaplatilo podle slov vedoucí odboru ekonomiky Kateřiny Tuláčkové 13 milionů korun. „Za první týden v lednu byly náklady na zimní údržbu cca 2,4 mil. korun, druhý týden už vystoupaly na cca 4,3 mil. korun,“ vypočítává Tuláčková. V městském rozpočtu je tradičně na zimní údržbu trvající od listopadu do března následujícího roku alokovaná částka kolem 20 milionů korun.

Vytvořeno 10.2.2021 12:33:18 | přečteno 363x | Petr Vitvar
Štítky: doprava a komunikace
 
load