Zasche inspiroval jabloneckou novoročenku

, autor: archiv MMJN

16.12.2020 - Originální PF zvolilo statutární město Jablonec nad Nisou. Jejím autorem je akad. soch. Jiří Dostál a tématem novoročenky je klenba kostela Povýšení sv. Kříže na jabloneckém náměstí Boženy Němcové.

Téma jabloneckého PF nebylo zvolené náhodně. „Příští rok si budeme připomínat 150. výročí narození jabloneckého rodáka, architekta Josefa Zasche. A právě on je autorem starokatolického kostela,“ říká vedoucí kanceláře primátora Jana Matěchová.

Kostel Povýšení sv. Kříže

„Kostel patří k několika málo sakrálním stavbám secesního stylu a ve své kategorii je zcela jedinečný. Je zapsaný v Regionálním seznamu kulturních nemovitých památek a je součástí Městské památkové zóny Jablonec n. N. Usilujeme také o jeho zařazení na seznam památek UNESCO,“ prozrazuje starokatolický farář Karel Koláček.

Kulaté výročí narození architekta Zasche byly jedním z důvodů, proč jako dějiště streamovaných koncertů Jabloneckého adventu online byl zvolen právě starokatolický kostel. „Jsem rád, že kostel i v této komplikované době žije, i když jen tímto zvláštním virtuálním způsobem,“ říká Koláček, který se zasloužil o postupnou rekonstrukci stavby a navrátil jí bývalý lesk i nevšední půvab.

Kostel Povýšení sv. Kříže není jedinou sakrální stavbou Josefa Zasche v Jablonci. Je taktéž autorem kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova na jabloneckém Horním náměstí z roku 1932, jenž je od roku 1963 společně s farou kulturní památkou. Společně s architektem Zasche si v příštím roce bude Jablonec připomínat také 150. let od narození významného místního stavitele Roberta Hemmricha, který postavil kromě jiného například rozhledny na Černé Studnici, Bramberku nebo Proseči.

Josef Zasche

Josef Zasche se narodil 9. 11. 1871 v Jablonci nad Nisou v rodině brusiče skla. Vystudoval stavební oddělení průmyslové školy v Liberci, pokračoval ve Vídni na Akademii výtvarných umění u profesora Karla von Hasenauera. První významné projekty realizoval v severních a západních Čechách. Byl jedním z architektů německého původu, kteří spolupracovali s architekty českými, k jeho přátelům patřili Jan Kotěra a Pavel Janák. Ačkoliv se nikdy nehlásil k nacismu, byl 7. 5. 1945 internován, po propuštění musel nejprve opustit Prahu a později byl vysídlen do Německa. Zemřel v roce 1957 ve vesnici Schackensleben poblíž Magdeburgu.

Plán stavby kostela Povýšení sv. Kříže vypracoval architekt Josef Zasche v roce 1899, realizací stavby byl pověřen jablonecký stavitel Emilian Herbig. Základní kámen byl položen 18. 8. 1900 a již 9. 11. 1902 byl kostel vysvěcen. Věžní hodiny byly původně exponátem z výstavy v Berlíně a obci je darovala Antonie Scheiblerová. Téhož roku byly objednány zvony a roku 1903 byl založen fond pro varhany, instalované roku 1911. V roce 1916 kostel přišel o zvony pro válečné účely, v roce 1920 prošly věžní hodiny generální opravou. Díky rodině Scheiblerově se podařilo roku 1928 pořídit nové zvony, které se slavnostně instalovaly 13. 5. 1928.

Vytvořeno 16.12.2020 17:26:49 | přečteno 415x | Petr Vitvar
Štítky: společnost , památky
 
load