Zákaz končí, lov však pokračuje

, autor: Ed van duijn

09.01.2023 - V pátek 13. ledna skončilo omezení vstupu do lesů v části honitby Rádlo, které patřilo do souboru opatření, jež vydal Magistrát Jablonce nad Nisou s cílem omezit počet divokých prasat. Dále však trvá zákaz vstupu do jablonecké ulice Za Plynárnou, kde je umístěná odchytová klec, a lov v lesích pokračuje. Opatrnost je proto na místě.

„Opatření obecné povahy, omezující vstup do části honitby Rádlo v nočních hodinách, platilo v Jablonci nad Nisou od 1. prosince loňského roku. Důvodem jeho zavedení bylo omezit počet černé zvěře a zamezit jejich vstupu do hustě obydlených městských částí, zvláště na sídliště Horní Proseč. A to se podařilo, i když část veřejnosti zákazy porušovala a činnost myslivců tím velmi komplikovala,“ říká jablonecký primátor Miloš Vele s tím, že opatření bylo vydané zvláště s ohledem na ochranu a bezpečí lidí. „K lovu černé zvěře se používá velice výkonné střelivo s dráhou letu kolem pěti kilometrů a se smrtícím účinkem po celé dráze letu,“ dodává primátor.

Kromě lovu statutární město zajistilo ještě další variantu korekce počtu divočáků. V listopadu loňského roku zakoupilo odchytovou klec, jejímž prostřednictvím se podařilo zlikvidovat další tři kusy, i když výsledek by mohl být lepší, kdyby tu byl klid. Kvůli zdárnému odchytu a bezpečí lidí je do ulice Za Plynárnou, kde je klec umístěná, zakázaný vstup a klec je pod nepřetržitým dohledu kamery. „Vidíme však na monitorech, jak se kolem klece neustále lidé prochází, jak tam chodí dokonce celé rodiny s dětmi nehledě na nebezpečí, aby si ji prohlédli. Proto zde ve zvýšené míře kontrolujeme a v některých případech jsme od domluvy přešli k finančním postihům. Celkem zde strážníci udělili čtyři pokuty,“ konstatuje Michal Švarc, ředitel Městské policie Jablonec nad Nisou. Podle jeho slov mohou strážníci udělit blokovou pokutu až do výše 2000 korun.

Součástí opatření byly i úplné zákazy vstupu do lesů na několik dnů v kuse, kdy myslivci lovili formou naháněk. „První prosincová víkendová uzavírka byla velmi úspěšná, během ní se nám podařilo složit pět kusů. Ta druhá o vánočních svátcích se zcela minula účinkem, lidé nám do honitby vstupovali i přes zákaz. Za pět lednových dnů nového roku se nám podařilo složit další tři kusy,“ tvrdí lesní hospodář honitby Rádlo Radek Novotný.

Ačkoliv v pátek 13. ledna přestane platit zákaz vstupu do lesů, rozhodně není záhodno přestat s obezřetností. „I nadále je třeba být v lese velmi opatrný, odlov stále pokračuje,“ varuje primátor Vele.

Od začátku aktuální lovecké sezóny, která trvá od 1. dubna do 31. března následujícího roku, je v honitbě Rádlo odlovených 70 divokých prasat (údaj je k 6. 1. 2023). V sezóně 2019/2020 myslivci složili 39 kusů, o rok později už jich bylo 45 a v sezóně 2021/2022, kdy bylo třeba také uzavřít část honitby, bylo odlovených 84 kusů.

Vytvořeno 9.1.2023 10:11:40 | přečteno 364x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí
 
load