Zábavná pyrotechnika i lampiony štěstí jsou v Jablonci zakázané

, autor: Petr Vitvar

23.11.2020 - Novou obecně závaznou vyhlášku (OZV) má statutární město Jablonec nad Nisou. Schválili ji na svém listopadovém jednání zastupitelé a jejím cílem je účinná regulace používání zábavní pyrotechniky a lampionů štěstí na území města Jablonec nad Nisou. Podobná vyhláška ve městě dosud chyběla.

„Nově tak OZV o regulaci zábavní pyrotechniky a lampionů štěstí zakazuje použití zábavní pyrotechniky s výjimkou silvestrovské noci v čase od 18 hodin 31. prosince do 2 hodin ráno na Nový rok. Další výjimky může udělit rada města pro předem ohlášené akce v případě, že podle ní nebude narušen veřejný pořádek ve městě,“ vysvětluje autorka podnětu vyhlášky, zastupitelka Michaela Tejmlová. Vyhláška zakazuje celoročně i vypouštění tzv. lampionů štěstí, které sice nepatří do pyrotechnických výrobků, jsou však častým původcem požárů.

Nová obecně závazná vyhláška vznikla na základě návrhu zastupitelky Michaely Tejmlové. Důvodem jejího návrhu je fakt, že zábavní pyrotechnika škodí lidem i zvířatům, a to nadměrným hlukem i nečekaným světlem. „Následky špatně snáší především malé děti, senioři a citlivější lidé, u divokých i domácích zvířat včetně ptáků dochází v důsledku stresu často k jejich úhynu,“ tvrdí Tejmlová a pokračuje: „Po explozi pyrotechniky zůstávají vyšší koncentrace oxidů uhličitého, síry i dusíku a také těžké kovy, které mohou být zdrojem zdravotních potíží. Navíc při laickém zacházení se zábavní pyrotechnikou hrozí nebezpečí požárů a zranění, nezřídka končí škodami na majetku i zdraví, bohužel, někdy i s trvalými následky.“

Vytvořeno 23.11.2020 8:13:53 | přečteno 788x | Petr Vitvar
Štítky: bezpečnost