Velikonoce v Jablonci začínají 30. března

, autor: archiv MMJN

24.03.2023 - „Stejně jako je jablonecký Advent, zvolili jsme letos analogicky Velikonoce v Jablonci. Cílem je, abychom zastřešili co nejvíce toho, co se v Jablonci nad Nisou v době velikonočních svátků děje, ať je pořadatelem město, jím zřízené organizace nebo kdokoli jiný,“ říká jablonecká náměstkyně primátora pro oblast humanitní Jana Hamplová.

Velikonoce v Jablonci zahrnují koncerty, výstavy, dny otevřených dveří, workshopy apod. Začínají ve čtvrtek 30. března koncertem dětského pěveckého sboru Iuventes, Gaude! a končí 10. dubna velikonočními hrátkami na jabloneckém Petříně.

„Rozhodně Jablonečané nepřijdou o tradiční Velikonoční slavnosti. Ty budou od 5. do 7. dubna v centru Jablonce, které zaplní desítky výrobců rukodělného zboží, lokálních producentů i prodejců nejrůznějších dobrot,“ zve do Jablonce nad Nisou náměstkyně Hamplová s tím, že návštěvníci, kteří se za pestrou nabídkou na velikonoční trhy vydají, si mohou zároveň po celé tři dny vychutnat pořádnou porci dobré muziky, tance a také divadla pro děti. Program bude zdarma ve velkém stanu před radnicí, aby návštěvníky i účinkující ochránil před aprílovým počasím.

„Letošní Velikonoční slavnosti se tradičně ponesou ve folklorním duchu, který připomene Velikonoce především jako oslavu jara, setkávání a veselí. Chtěli jsme však přinést i nějakou novinku a tou je zapojení platformy Liberecký kraj sobě, která k nám přiveze regionální výrobce z celého kraje,“ uvádí Jana Hamplová.

Originální produkty a řemeslné výrobky regionálních výrobců sdružených platformou Liberecký kraj sobě nabídne v rámci letošních Velikonočních slavností regionální tržnice na Mírovém náměstí. Na dvacet stánků představí průřez pestrou škálou regionálních produktů od Krkonoš po Lužické hory. Stánkový prodej dalšího sortimentu, jako jsou pomlázky, velikonoční dekorace, originální šperky, svícny, keramika, koření atd., pak zaplní i přilehlé pěší zóny a chybět nebude ani dobré jídlo a pití!

Statutární město Jablonec nad Nisou finančně podpořilo finančně kulturní program a vstup je zdarma. „Těšit se můžete na folklorní zpěv a tanec, kde kromě místního souboru Nisanka, který na slavnostech tradičně spolupracuje, vystoupí i hosté – Valašský soubor písní a tanců Vsacan a Folklorní soubor Písečan,“ avizuje některé části programu Hamplová.

Dramaturgii zpestří také world music kapely Milánosz, jazzově laděný a jižním temperamentem okořeněný Amanita Band nebo živelný klezmer a orientální melodie v podání skupiny Rejbele. Hlavně dětem jsou pak určené loutkové pohádky v podání divadel Basta-fidli, Dam Dam nebo Karrosa. Za příznivého počasí bude možné vystoupat na radniční věž a podívat se na velikonoční mumraj z výšky, sraz zájemců a vstupenky jsou v Turistických informacích v přízemí radnice. Zavítat můžete také do Ekocentra v areálu Eurocentra a uplést si vlastní pomlázku nebo zkusit zdobení vajec voskovou technikou (více na www.kulturajablonec.cz).

ikona souboruVelikonoce v Jablonci - plakát

Vytvořeno 24.3.2023 13:58:03 | přečteno 295x | Petr Vitvar
Štítky: kultura
 
load