Stromořadí u přehrady doplní na jaře čtyři nové stromy

, autor: archiv MMJN

16.01.2023 - Krátce před koncem roku 2022 pokácely Technické služby Jablonec tři javory na promenádě u jablonecké přehrady. Skácené stromy nahradí na jaře nová výsadba.

„Pokácené měly být dva javory kleny, vyrůstající v travnatém pruhu rozdělujícím promenádu pro pěší a in-line dráhu u přehrady. Důvodem kácení byly jejich poškozené kmeny od jejich báze až po korunu. A protože jde o velmi frekventované místo, vyhodnotil orgán ochrany přírody a krajiny dřeviny jako nebezpečné a zkonstatoval, že důvody zajištění provozní bezpečnosti v uvedené lokalitě předčily ekologický význam dřevin. Proto bylo povoleno jejich skácení,“ vysvětluje Štěpánka Gaislerová, vedoucí odboru městské ekologie jabloneckého magistrátu s tím, že za pokácené stromy je nařízená náhradní výsadba, a to opět dvou javorů.

Bohužel se stal politováníhodný omyl. Stromy k pokácení byly označené, avšak pracovníci Technických služeb Jablonec pokáceli jeden strom neoznačený. Z aleje tak zmizely tři dřeviny. Svou chybu uznali a na vlastní náklady zajistí dvojici stromů nových.

„Výsadbu všech nových dřevin zajistí na jaře magistrát. Do stromořadí tak přibydou za tři pokácené celkem čtyři nové stromky, přičemž výsadbu dvou z nich uhradí technické služby jako nápravné opatření,“ doplňuje Gaislerová.

Podobným situacím chce magistrát podle slov náměstkyně pro životní prostředí a strategii města Lenky Opočenské do budoucna rozhodně předcházet. „Například výraznějším označováním stromů. Zkrátka je třeba dělat maximum, aby se to již nikdy nestalo,“ říká Opočenská. „Nastalý stav mě velice mrzí. Především proto, že stromy ve městě jsou pro nás i pro mě osobně velmi důležité. Dávají stín, zvlhčují a čistí vzduch, ochlazují své okolí. O stromořadí u přehrady to platí dvojnásob, protože je na frekventovaném místě. Do budoucna se proto budeme v nových projektech a výsadbách hodně zabývat podmínkami pro stromy ve městě – aby měly dostatečný prokořenitelný prostor, dost zasakované dešťové vody či byly chráněné před solí,“ doplňuje Lenka Opočenská.

Vytvořeno 16.1.2023 10:27:37 | přečteno 661x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí
 
load