Společně zdravotníci a strážníci zachránili další lidský život

, autor: archiv MP

04.12.2020 - Jabloneckou městskou policii požádala Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje o spolupráci při záchraně života. Společně zachránili muže v bezvědomí v ulici Na Vršku. Použili automatizovaný externí defibrilátor (AED), který MP Jablonec nad Nisou má.

V jablonecké ulici Na Vršku společně zasahovali městští strážníci i záchranáři. Muž v bezvědomí měl velmi slabý puls, a tak bylo třeba neprodleně zahájit resuscitaci, ke které použili přístroj AED, jenž mají ve vybavení. „Po půl hodině resuscitace se jim podařilo obnovit základní životní funkce. Díky včasnému zásahu strážníků a zdravotníků se podařilo muže zachránit,“ říká manažer prevence kriminality MP Tomáš Svačina.

Přístroj AED mají jablonečtí strážníci k dispozici od října 2019, jeho pořízení vyšlo na 40 tis. korun, je ve výbavě výjezdového vozidla a je shodný s přístroji, které používají ostatní složky IZS zapojené do projektu AED pro Liberecký kraj. „Defibrilátory jsou vybavené složky IZS - Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, Horská služba atd. Díky AED bylo v rámci Libereckého kraje zachráněno již mnoho lidských životů,“ uvádí mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev Georgiev.

Jednotlivé složky používají přístroje, které jsou vzájemně kompatibilní. „Jsem rád, že se naše městská policie stala součástí systému AED pro Liberecký kraj, který provozuje ZZS LK. Věřím, že toto zařazení přispívá k většímu stupni bezpečí obyvatel našeho města i jeho návštěvníků,“ řekl tehdy primátor Jablonce nad Nisou Jiří Čeřovský.

Jeho slova se naplnila v poměrně krátké době, a to v prosinci 2019. Tehdy do necelých dvou minut od oznámení hlídka městské policie zasahovala u staršího muže, který zkolaboval v OC Central. S pomoci přístroje AED zahájili strážníci resuscitaci, v níž se pak střídali se záchranáři, kteří poté muže převezli na kardiologické oddělení liberecké krajské nemocnice. Díky včasnému zákroku strážníků muž žije.

Vytvořeno 4.12.2020 10:03:35 | přečteno 260x | Petr Vitvar