Sokolku nahradí Krajanka v ulici Gen. Mrázka

, autor: archiv TJ Sokol Jablonec nad Nisou

20.01.2023 - Zastupitelé Jablonce nad Nisou schválili na svém posledním jednání individuální dotaci spolku Tatrhy, z.s., ve výši 250 tis. korun z městského rozpočtu. Spolek ji použije v období leden-duben na integrační aktivity komunitního centra Krajanka, které plynule naváže na chod integračního centra Sokolka.

Nové komunitní centrum Krajanka vznikne v ulici Gen. Mrázka na místě centra Pixel. Otevřené bude 1. února a určené zvláště ke spolupráci s válečnými uprchlíky z Ukrajiny. Na začátek provozu centra přispěje statutární město Jablonec nad Nisou individuální dotací ze svého rozpočtu ve výši 250 tis. korun.

„Cílem komunitního centra Krajanka je podpora a pomoc lidem z Ukrajiny. Krajanka zprostředkuje kontakt s okolními organizacemi, institucemi i majoritní společností. Nabídne poradenství, podporu členů komunity a jejich aktivizaci, výuku češtiny, tlumočení, společenské aktivity i osvětovou činnost,“ popisuje podobu centra Krajanka náměstkyně primátora pro oblast humanitní Jana Hamplová a dodává, že součástí dotace je minimální částka 20 tis. Kč na osobní náklady v rámci úvazků pracovnic. „Ty budou k dispozici také magistrátním odborům k tlumočením a komunikaci s ukrajinskými občany,“ připomíná Hamplová.

Spolek Tatrhy, z. s., připravuje a realizuje kulturně společenské trhy a jiné akce pro veřejnost, provádí osvětovou činnost, realizuje sociální, integrační, komunitní aktivity na podporu integrace a začleňování lidí se zdravotním či sociálním znevýhodněním.

Od počátku války na Ukrajině Jablonec nad Nisou podporoval integrační centrum Sokolka, které sídlilo v suterénu jablonecké sokolovny.

Celkové provozní náklady Sokolky za rok 2022 (březen-prosinec):

• 483 000 Kč zajištění provozu dle uzavřených smluv
  • 423 034 Kč mzdy ukrajinských koordinátorek