Sokolku město podpoří i o prázdninách

, autor: archiv TJ Sokol Jablonec nad Nisou

24.06.2022 - Integrační centrum Sokolka získalo grant Ministerstva vnitra ve výši 750 tis. Kč na činnost. Jablonečtí radní schválili uzavření smlouvy o podpoře Sokolky s TJ Sokol Jablonec nad Nisou s tím, že měsíční podpora bude činit 50 tis. Kč.

Statutární město uzavřelo smlouvu s TJ Sokol Jablonec nad Nisou o zajištění služeb integračního centra Sokolka letos v březnu s platností do konce června. Na jejím základě Sokolka provozuje integrační centrum pro uprchlíky z válečné Ukrajiny, prostory poskytuje TJ Sokol a práci dobrovolníci ze spolku Tatrhy. Hmotně centrum při otevření podpořily některé jablonecké firmy, financování dosud tvoří pravidelný příspěvek statutárního města, nadační dary a veřejné sbírky.

Nyní integrační centrum získalo grant Ministerstva vnitra. „Částku 750 tis. korun Sokolka použije na lektory českého jazyka, organizaci volného času, pracovní a psychoterapeutickou podporu, pomoc s překlady, administrativu apod. Hradit z ní hodlá také 10 besed a čtyři benefice, jejichž smyslem je integrace ukrajinské menšiny,“ přibližuje využití grantu jablonecký primátor Jiří Čeřovský.

Podle nové smlouvy město podpoří činnost integračního centra ve formě padesátitisícových měsíčních příspěvků po dobu letních prázdnin. S grantem budou provoz Sokolky zajišťovat dvě placené koordinátorky, nově budou placení také lektoři českého jazyka a spolupracovníci centra, podílející se na provozu kavárny a úklidu. Počítá se i s prázdninovou činností, mimo jiné plánuje Sokolka společné osázení vyvýšených záhonů před sokolovnou a vytvoření letního posezení. Dvakrát do měsíce pozve všechny na besedu ke sdílení zkušeností z nového života v Jablonci, příkladů dobré praxe a příběhy osobností.

Integrační centrum Sokolka začalo v Jablonci nad Nisou pracovat 19. března. Organizovalo i společně s magistrátem besedy o městě, vzdělávání, pracovním uplatnění či bezpečnosti. Vyhlásilo potravinovou sbírku, z níž dosud vydalo 400 balíčků základních potravin potřebným, sbírku dětského ošacení a vybavení, potřeb do domácnosti. Postupně otevřelo pět skupin s výukou češtiny, připravují volnočasové aktivity pro ukrajinské děti apod.

Vytvořeno 24.6.2022 14:18:03 | přečteno 130x | Petr Vitvar
load