Setkání s občany v novém kabátě

, autor: archiv MMJN
17.02.2023 - Pro občany Jablonce nad Nisou připravuje magistrát opět sérii setkávání v jednotlivých lokalitách města, letos v obměněné podobě. To první bude pro lokalitu Šumava a Jablonecké Paseky ve čtvrtek 16. března v 17 hodin v jídelně ZŠ Šumava.

„Na rozdíl od těch předchozích, budou letošní setkání pojata jinak. V první řadě by měla mít pozitivní a konstruktivní náboj. Dotazy bude možné posílat i dopředu, a to elektronicky na e-mail: . Mnohé odpovědi tak dopředu připravíme a lépe tazatele uspokojíme. Na setkání bude též prostor věnovat se tématu, které zajímá užší skupinu lidí. Rovněž připravujeme formální i neformální prostor, v němž bude možné s konkrétními politiky pohovořit jednotlivě,“ nastiňuje podobu setkání jablonecká náměstkyně primátora pro životní prostředí a strategii Lenka Opočenská.

Každého setkání se zúčastní členové nového vedení města, pro něž je to vždy velmi intenzivní zkušenost. „Doufáme, že čerstvý náboj, jenž přineseme, naláká nové lidi, kteří na ně z různých důvodů nikdy nepřišli. Velmi stojíme o spolupráci s náctiletými, dvacátníky, třicátníky nebo třeba mladými rodiči,“ sdílí přání své a kolegů Opočenská. Protože část diskuzí bude probíhat ve skupinách, není možné připravit živý online přenos. Pokud se ale nový koncept osvědčí, magistrát se příští rok pokusí zajistit živé vysílání s možností zasílat dotazy v průběhu setkání. „Jsme si vědomi, že spoluobčané nám tváří v tvář chtějí sdělit, co je trápí a co potřebují řešit. Lidé chtějí být vyslyšeni a musí vědět, že vedení města na nich záleží, že jejich názor je brán v potaz a někdo se mu věnuje,“ zhodnocuje svou zkušenost se zapojováním veřejnosti radní Petr Klápště, který se participaci (tj. zapojování veřejnosti do plánovacích setkání) věnuje i profesně a dodává: „Interakce politik– občan by však neměla proběhnout jen jednou za rok při jarních setkáních. Zdá se nám to příliš málo.“

Také proto strategické oddělení městského magistrátu připravuje a postupně chce zavádět více formátů podobných setkávání. Jedním z nich je konstruktivní a vícestupňové zapojení místních lidí v přípravných fázích investičních projektů. Na výbušná témata, která ovlivňují život všech občanů, by pracovníci strategie mohli použít další demokratický nástroj, který se nazývá, poněkud nepřitažlivě, Občanské shromáždění.

„Jarní setkání zkrátka nejsou poslední příležitostí, kdy se vedení města s občany potkává za účelem konstruktivní spolupráce. Jimi chceme začít. Na setkání uvítáme každého, kdo se chce dozvědět něco z plánů a vizí nové koalice. Rovněž budeme rádi za každou zpětnou vazbu nebo zajímavé podněty,“ uzavírá pozvánku na setkání náměstkyně Lenka Opočenská.

Další informace

Vytvořeno 17.2.2023 14:22:45 | přečteno 416x | Petr Vitvar
load