Senioři zamíří znovu do školních lavic

, autor: archiv MMJN

06.09.2022 - Ve středu 7. září začíná v Jablonci nad Nisou další akademická část pro třetí věk. Podzimní část Akademie seniorů, kterou za podpory statutárního města organizuje Centrum sociálních služeb (CSS), má podtitul Předsudky, hodnoty a tradice.

První středa v září přináší v Jablonci nad Nisou slavnostní zahájení další série přednášek v rámci Akademie seniorů. Letošní téma podzimního cyklu Předsudky, hodnoty a tradice odstartuje přednáška Umění žít, umění zemřít kazatele Církve adventistů sedmého dne Romana Hampachera. Následovat bude dalších osm přednášek, po kterých o poslední listopadové středě vzdělávací turnus vyvrcholí slavnostním zakončením v obřadní síni magistrátu.

„Jedná se o léty prověřenou a velmi oblíbenou vzdělávací aktivitu. Na jaře byl tak obrovský zájem, že jsme již v únoru věděli, že bude plno i na podzim. A je tomu skutečně tak, zvolená kapacita 40 seniorů se ukázala správná,“ říká k Akademii seniorů náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek. Odbornost každému cyklu garantuje Centrum sociálních služeb. „Zveme skutečně lidi, kteří mají co říct. Každá přednáška je díky tomu pestrá a zajímavá. Díky výtečné spolupráci s městem a Nadací Preciosa máme pro absolventy též hodnotné dárky. Na jaře to byly krásné brože pro dámy a psací potřeby pro pány, z kanceláře primátora reprezentativní růže a malý dárek pro každého akademika i od nás,“ doplňuje specialista pro volnočasové aktivity Centra sociálních služeb Jablonec nad Nisou Lukáš Frydrych.

Turnaj tří měst a pražská zastavení

Senioři se v Jablonci nad Nisou skutečně nenudí. Například v pátek 2. září proběhl již potřetí v Tyršových sadech turnaj seniorů tří měst - Jablonce nad Nisou, České Lípy a Liberce, v mölkky. Klání bylo napínavé, ale vítězství nakonec zůstalo v hostitelském Jablonci. Hra pocházející z Finska se u starší generace těší značné popularitě. Jablonečtí zájemci o tuto pohybovou aktivitu mají v sezóně a za hezkého počasí tréninky každé pondělí dopoledne ve Mšeně v areálu volnočasových aktivit Čelakovského.

Na konci srpna se pro změnu vypravil autobus s 50 seniory na výlet do Prahy. Jedná se o pravidelnou a letitou akci, která však letos dostala více turistickou podobu. „Společně jsme zavítali na hřbitov Malvazinky, kde má místo posledního odpočinku mnoho slavných osobností včetně Karla Gotta a Evy Pilarové. Kromě slavných jmen za pozornost stojí i architektura a vůbec síla tohoto pietního místa. Tak jak pokračovala naplánovaná trasa výletu, na Bertramce byl Karel Gott zmíněný znovu, stejně jako Mozart. Mimořádná byla i vyhlídka Portheimka a velmi příjemný společný oběd na konci trasy na Smíchově,“ zhodnotil přímý účastník, náměstek David Mánek.

Vytvořeno 6.9.2022 14:17:49 | přečteno 221x | Petr Vitvar
Štítky: vzdělávání , senioři
 
load