Semafory zastaví rychlá auta i uvolní křižovatku kamionům

, autor: Jiří Endler

14.11.2022 - Od pondělí 14. listopadu se spustí do ostrého provozu semafory na jabloneckých křižovatkách ulic Palackého, Riegrova a U Přehrady. Světelná signalizace je v těchto místech nová, semafory se měnily při rekonstrukci křižovatek v roce 2021.

Spuštění nové světelné signalizace do plného provozu bránilo ještě dokončení projektu cyklopruhů v ulici Palackého. „Nyní je zde nový povrch, hotové je vodorovné značení včetně cyklopruhů, ulice Riegrova je rozšířená o odbočovací pruh do Mšena a nové chytré semafory, které do této chvíle ve zkušebním provozu sbíraly data o průběhu dopravy, mohou začít fungovat v plné šíři svých možností,“ říká náměstek pro rozvoj a digitalizaci Jakub Chuchlík. Jak rekonstrukce křižovatek, osazení nového světelného zařízení, tak i realizace cyklopruhů mají jeden společný cíl: zvýšit bezpečnost dopravy na této frekventované komunikaci. „Cyklopruhy, legalizace parkovacích míst, úprava chodníků i nájezdů do křižovatek a zúžení nadstandardně široké ulice Palackého by mělo automobily zpomalit. Původní šíře ulice totiž lákala neukázněné řidiče k nedodržování rychlosti v obci. To se nyní razantně změní,“ vysvětluje Pavel Sluka, vedoucí oddělení přípravy a realizace projektů jabloneckého magistrátu.

Chytré semafory v sobě slučují hned několik nových funkcí. Umí koordinovat signály volno tak, aby vozidla projížděla plynule oběma dopravními uzly. Plynulý průjezd umožní také aktivní prodloužení signálů volno dle informací z kamer, jimiž jsou semafory vybavené a umí reagovat na počet automobilů. „Kamery také rozpoznají kategorie vozidel, takže při průjezdu nadměrného vozu semafory omezí v maximální možné míře současné svícení signálu volno, a tak kamion bude mít přednost a světla ostatní vozy bezpečně zastaví,“ vysvětluje Karel Bacílek ze společnosti AŽD, s.r.o., která semafory dodala.

Na přechodech v ulicích Riegrova a U Přehrady světelnou signalizaci navíc doplňují návěstidla s přerušovaným žlutým světlem ve tvaru chodce, ta upozorňují řidiče na možný pohyb na přechodech. „Významnou změnou oproti současnému stavu bude nastavení červené na všech návěstidlech po celou noc. Zelenou spustí chodec tlačítkem nebo přijíždějící vozidlo jedoucí maximální rychlostí 50 km/hod. Tento režim značně přispěje ke zvýšení bezpečnosti chodců po celou dobu nočního provozu a také zpomalí průjezd křižovatkou těch vozidel, která maximální povolenou rychlost překročí, a to nejen v noci,“ uzavírá náměstek Chuchlík.

Vytvořeno 14.11.2022 8:29:01 | přečteno 1613x | Petr Vitvar
Štítky: doprava a komunikace
 
load