Rozsvícení stromu proběhne v souladu s aktuálními opatřeními

, autor: Martin Kubišta

19.11.2021 - Rozsvícení vánočního stromu před jabloneckou radnicí, tradiční zahájení adventu, se letos chystá na neděli 28. listopadu. Jeho podobu ovlivní aktuální epidemiologická opatření.

„Rozsvícení vánočního stromu patří k těm příjemným povinnostem primátora. Začíná advent, a hlavně děti se těší na Vánoce. Právě ony si mohou už od neděle 28. listopadu vhodit do schránky Ježíškovy pošty, kterou najdou pod rozsvíceným stromem, svůj dopis a těšit se na odpověď. Je samozřejmě smutné a nepříjemné, že i letos bude nutné dodržovat určitá pravidla daná vládními nařízeními,“ říká jablonecký primátor Jiří Čeřovský.

Samotné rozsvícení stromu bude mít podobnou dramaturgii jako v předchozích letech – časováno je na 17 hodin a odpočítávání se ujme primátor města Jiří Čeřovský. Předcházet mu bude hudební vystoupení dětského pěveckého sboru Iuventus, gaude!, Gospel Yetu pak program zakončí. O duchovní slovo se postará Roman Hampacher.

Návštěvníci však musejí počítat s omezeními, podobně jako třeba při velkých fotbalových zápasech. “Chystáme program naživo, ale to s sebou bohužel přinese i nezbytná opatření, která se hromadných akcí týkají. Příchozí před vstupem na Mírové náměstí projdou kontrolou. S největší pravděpodobností bude povinný respirátor, s výjimkou nejmenších dětí, a u osob nad 12 let bude nutné doložit očkování nebo prodělání onemocnění covid-19. Podmínky vstupu budeme samozřejmě sledovat a aktualizovat,“ upřesňuje Petr Vobořil, ředitel společnosti Kultura Jablonec, která rozsvícení organizuje, a dodává: „Nabídneme i variantu sledování online. Je to zároveň také scénář pro případ, že se situace rapidně zhorší natolik, že nebude možné vánoční strom před radnicí rozsvítit za přítomnosti diváků.”

Online rozsvícení vánočního stromu si primátor Čeřovský vyzkoušel už v loňském roce. „Byli jsme tu na náměstí s Romanem Hampacherem trochu osamělí, což byl podivný pocit, protože obvykle je plocha před radnicí naplněná úplně beze zbytku.“

Online přenos bude viditelný na městském webu podobně jako například přenosy jednání zastupitelů.

Program 28. listopadu

13.00–17.00, Eurocentrum – výstava Jizerská 50, můj osobní závod

16.30–17.30, Mírové náměstí – vstup koridory
– 16.30 vystoupení sboru Iuventus, gaude!
– 17.00 slavnostní rozsvícení vánočního stromu
– 17.10 vystoupení souboru Gospel Yetu
– schránka na dopisy pro Ježíška
– adventní občerstvení

15.00–19.00, Dům národopisců Scheybalových
– otevřeno turistické infocentrum s předvánočním prodejem regionálních výrobků
– výstava malíře Jizerských hor – Wenzel Franz Jäger (poslední možnost návštěvy výstavy)
– výstava Vítězové bílé stopy (mimořádně vstup zdarma)

OC Central (uvnitř nebo venku dle aktuálních opatření) – tvořivé dílničky a program DDM Vikýř

Aktuální změny najdete na webu Kultura Jablonec

Jabloneckým vánočním stromem

bude opět smrk ztepilý, který roste na městském pozemku. Kácet a poté stavět na Mírovém náměstí se bude v pondělí 22. listopadu, jeho výška bude upravená na maximálně 10,5 metru a zdobit jej pracovníci technických služeb budou o den později, tedy v úterý 23. listopadu.

Vytvořeno 19.11.2021 12:55:33 | přečteno 211x | Petr Vitvar
Štítky: kultura , společnost