Rozeběhl se jarní úklid, zbrzdit jej mohou mrazy nebo sníh

, autor: archiv MMJN

06.04.2021 - Jablonec zahájil jarní úklid. Uklízet se bude devět týdnů a oddělení správy komunikací počítá s nákladem 5,5 mil. korun.

„Podle počasí se předmetaly pouze ty ulice, které se v rámci zimní údržby solily. Inertní posyp ještě před několika dny, kdy sněžilo a lehce mrzlo, plnil svůj účel. Ulice ošetřované drtí a pískem se tedy začínají zametat až v tomto týdnu, silně znečištěné ulice se pak budou ještě mýt tlakovou vodou.“ říká vedoucí oddělení správy komunikací Martin Černý. S úklidem po zimě se začíná vždy v centru a nejbližším okolí přehrady, odtud se postupuje dle schváleného harmonogramu jarního úklidu, který každý rok mění pořadí částí města. Úklid je plánovaný na devět týdnů a vyžádá si náklady ve výši 5,5 mil. korun.

„Časový harmonogram však může ovlivnit počasí, neboť sníh může napadnout i během dubna, množství posypového materiálu po zimní údržbě, zdravotní stav zaměstnanců v době pandemie a značně jej komplikují také parkující vozidla zejména v centru města a na sídlištích,“ připomíná Lucie Holubová z Technických služeb Jablonec n. N. a dodává, že pokud teploty klesnou pod 1°C, není možné provádět tlakové mytí ani jiné strojní čištění, protože namrzají povrchy vozovek a zamrzají rozvody techniky. Letošní zima byla podle Holubové dlouhá, proto mytí začne zhruba o týden později než v předešlých letech. „Přesto se budeme snažit, abychom dokončili úklid do konce května.“

Od centra a okolí přehrady, kde se bude pracovat zhruba do 11. dubna, bude jarní úklid postupovat na Bártlův Vrch (v týdnu od 12. do 18. dubna) a dále na Proseč, která se bude od 19. dubna do 2. května uklízet společně se sídlištěm Šumava a Jabloneckými Pasekami. Od 3. do 16. května by jarním úklidem měly projít Rýnovice, Lukášov a Mšeno. Oblast jablonecké nemocnice a Vrchlického sadů jsou plánované na období 17.-23. května, Vrkoslavice s horní Dobrou vodou a Kokonínem přijdou na řadu od 24. do 31. května. Poslední týden do 6. června je v harmonogramu jarního úklidu vyhrazený pro sídliště Žižkův Vrch a Na Vršku. „Na úklidu se podílí technické služby a pracovníci městských veřejně prospěšných prací. Jabloneckou specialitou je ruční úklid chodníků,“ podotýká Černý. Podle jeho slov se po dokončení jarního úklidu budou opět instalovat zpomalovací prahy všude tam, kde byly před zimní údržbou.

Kromě komunikací a chodníků se uklízí také městská parkoviště. „Zvláště obyvatele sídlišť bych chtěl požádat, aby dbali aktuálního dopravního značení a své vozy přeparkovali, abychom mohli uklidit také sídlištní parkoviště,“ vyzývá Jablonečany ekonomický náměstek Milan Kouřil s tím, že už loni zasáhl do jarního úklidu koronavirus a s ním spojená opatření. „Ta se odráží především v tom, že mnoho lidí pracuje doma a parkoviště na sídlištích jsou z toho důvodu plná, lidé neodjíždějí z domova za prací. Přesto všechny žádám, aby na den, kdy bude v jejich lokalitě plánovaný úklid, svá auta přeparkovali. Všem děkuji za vstřícnost,“ uzavírá náměstek Kouřil.

Zimní dopravní značení instalované kvůli zimní údržbě se vrátilo do letního režimu kromě ulice Nová Pasířská. Důvodem je velkoplošná oprava vozovky po pokládce inženýrských sítí v ulicích Havlíčkova a Vodní, která potrvá do konce dubna. Poté bude zrušený jednosměrný provoz také v Nové Pasířské.

Nově jednosměrnými se stanou ulice Zelenohorská na Vrkoslavicích, což je spojnice ulic Krkonošská a Rychnovská), a část ulice Josefa Hory ve Mšeně. „V tomto případě se jedná pouze o legalizaci parkování v ulici,“ upozorňuje Černý.

Vytvořeno 6.4.2021 12:19:30 | přečteno 516x | Petr Vitvar
Štítky: doprava a komunikace
 
load