Proč je stále zavřená ulice V Aleji? Do harmonogramu zasáhl koronavir.

, autor: Petr Vitvar

10.11.2020 - Od února pracují dělníci na kompletní rekonstrukci kanalizace a vodovodu v ulici V Aleji, k níž se město připojilo s rekonstrukcí komunikace, za kterou dle předpokladu zaplatí 21 milionů korun. Stavba je rozdělená do dvou etap, dle plánu má trvat do konce října 2021. Součástí městského projektu jsou i vegetační úpravy, a to především nová oboustranná alej, která si vyžádá další dva miliony korun z městského rozpočtu.

Už od poloviny února se uzavřela dolní část ulice V Aleji, aby Severočeská vodárenská společnost (SVS) mohla dokončit rekonstrukci jednotné kanalizace a vodovodu. Městská rekonstrukce komunikace začala v dubnu. Bohužel od začátku zhotovitel bojoval s kapacitou pracovníků kvůli pandemii koronaviru, která vypukla v polovině března.

„Z počátku zhotovitel neplnil domluvené dílčí termíny jednotlivých stavebních činností, na stavbě pracoval jen minimální počet dělníků nebo vůbec nikdo. Až po neustálém nátlaku ze strany města zhotovitel vyměnil stavbyvedoucího, doplnil lidi a stavba se rozjela,“ popisuje činnost, či spíše nečinnost společnosti Metrostav Miroslav Kopecký z oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu. Jako omluvu za počáteční potíže Metrostav slíbil, že bude ve stavbě letos pokračovat nad domluvený rámec. „To znamená, že ještě v tomto roce by měla být dokončená část ulice V Aleji po ulici Pivovarskou a Metrostav předpokládá pokračování stavby dále až po ulici Pražskou,“ připomíná Kopecký. Proto zhotovitel získal výjimku z městských Technických podmínek pro opravy komunikací, které určují konec staveb do 15. října, a termín dokončení letošní etapy je posunutý na 15. prosince. „Samozřejmě bude hodně záviset na aktuálních povětrnostních podmínkách,“ dodává Miroslav Kopecký.

„Až bude rekonstrukce v roce 2021 dokončená, bude mít ulice V Aleji kompletně hotový povrch komunikace, nové chodníky i parkovací stání. Úpravou projdou křižovatky i uliční vpusti, které budou nově napojené do kanalizace. Nové bude také veřejné osvětlení, a to včetně zemních kabelů. Nejpozději na podzim příštího roku se ulice pochlubí upravenou zelení včetně náhradní výsadby za pokácenou lipovou alej, jež byla z dendrologického pohledu dožilá a neperspektivní. Novou alej budou tvořit kultivary javoru a muchovníky. Hodnota obou zakázek byla vyčíslená na 23 milionu korun,“ říká náměstek primátora pro rozvoj města Petr Roubíček s tím, že nedílnou součástí je také oprava opěrné zdi chodníku u rodinného domu č.p. 44.

Vytvořeno 10.11.2020 16:47:47 | přečteno 362x | Petr Vitvar