Přeparkujte, je třeba uklidit sníh

, autor: Petr Vitvar

20.01.2021 - Technické služby Jablonec, s.r.o., začaly plánovat postupný úklid parkovišť zvláště na sídlištích. Umísťují zde informativní tabule a žádají obyvatele, aby na dobu úklidu přeparkovali. Někteří však vůbec nedodržují aktuální dopravní značení a parkují i tam, kde nemají.

„Apeluji na všechny Jablonečany, aby důsledně sledovali značky a dodržovali je. Škodí tím hlavně sami sobě – neodklizený sníh brání složkám IZS v průjezdu nebo svozové firmě v odvážení odpadků,“ vyzývá občany města primátor Jiří Čeřovský.

Technické služby umísťují přenosné dopravní značení upozorňující na termíny úklidu parkovacích ploch tak, aby řidiči mohli včas přeparkovat své vozy. „Letos se to vůbec neosvědčilo, auta zůstávají na svých místech, parkuje se i na zákazech nebo u kontejnerových stání,“ stěžuje si Martin Černý, vedoucí oddělení správy komunikací, který upozorňuje, že ve čtvrtek 21. ledna by se takto mělo uklízet parkoviště v ulici Březová, v části mezi ulicemi Spojovací a V Luzích, o den později pak v ulici Korejská.

„Hodně je znát, že mnoho lidí kvůli koronaviru je doma, buď pracují v režimu home office nebo jsou s dětmi. Na sídlištích je mnoho aut, u nichž je patrné, že dlouho nevyjela,“ konstatuje ředitel Městské policie Jablonec nad Nisou Michal Švarc a dodává: „Pokud však uvidíte špatně parkující automobil, volejte městskou policii na linku 156.“ Nerespektováním dopravního značení typu Zákaz stání nebo zastavení s dodatkovou tabulkou ZA SNĚHU se řidič dopouští přestupku, za nějž mu hrozí sankce až do výše 2000 korun.

Na linku 156 se mají občané obracet podle Švarce také v případě, že zaznamenají vyhazování sněhu ze soukromých pozemků na veřejné komunikace. Na tento nešvar se hlídky strážníků i státních policistů nyní zaměřují, největší problémy jsou v ulici Podzimní. Také v tomto případě se dotyčný dopouští přestupku dle zákona o pozemních komunikacích: „…znečistí nebo poškodí dálnici, silnici nebo místní komunikaci, její součást nebo příslušenství, nebo veřejně přístupnou účelovou komunikaci s vozovkou“. V tomto případě může strážník městské policie uložit pokutu až ve výši 10 tisíc korun. příp. nahrát na mobil a předat na OSKO či dopravní úřad, jako přestupek. Další možností, jak přestupek oznámit, je nahrát jej na mobil a předat na oddělení správy komunikací či dopravní úřad nebo využít městskou aplikaci Lepší Jablonec.

Vytvořeno 20.1.2021 15:42:18 | přečteno 450x | Petr Vitvar
Štítky: doprava a komunikace