Pohled do nitra všestranného umělce

, autor: Filip Novák

22.10.2021 - Více jak 50 tis. korun poskytne ze svého rozpočtu statutární město Jablonec nad Nisou spolku Klub ART Jablonec, z.s. Ten peníze využije na vydání publikace Jan Krajník: Uštkla mě zmije – Jedinečný pohled do nitra všestranného umělce. Půjde o představení dosud nevydané tvorby z Krajníkovy pozůstalosti.

O poskytnutí dotace požádal Klub ART Jablonec, z.s., na konci letošního září. „Spolek požádal o 54 tisíc korun na vydání publikace Jan Krajník: Uštkla mě zmije – Jedinečný pohled do nitra všestranného umělce,“ vysvětluje náměstek jabloneckého primátora David Mánek s tím, že žadatel několik let úzce spolupracoval s Janem Krajníkem zejména v oblasti hudební – konkrétně s hudebními skupinami NAUTICA a ERIDU. „Projekt chce prezentovat nevydanou uměleckou tvorbu hudební, literární a výtvarnou z Krajníkovy pozůstalosti,“ dodává Mánek.

Celý projekt je rozdělený do dvou etap a let. V chystané publikaci se objeví Krajníkova výtvarná díla, texty a autorské hudební práce, počítá se také s vydáním básnické sbírky. V plánu je i CD s nevydanými studiovými nahrávkami. Jan Krajník učil hru na kytaru v jablonecké ZUŠ, publikoval svou metodiku hry (Kytara základní přehled), skládal a vydával klasické a bluesové skladby (např. Simply blues, La Nautica, Melodie na cestu, Noci nad Alhambrou, Katalánské příběhy a další), rád maloval, fotil, cestoval, hodně četl, psal povídky a krátké filozofické texty a glosy. Působil v orchestrech Ladislava Bareše, Rudy Janovského i v orchestru Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Založil kapely Mandragora (1992), Eridu (2009) a Nautica (2010). Poslední deska, kterou stihl ještě letos v lednu vydat, je deska kapely ERIDU Sound of Blood – ve stejnojmenné písni Sound of Blood je slyšet tlukot jeho srdce. Zemřel 26. dubna 2021.

Vytvořeno 22.10.2021 14:32:25 | přečteno 129x | Petr Vitvar
Štítky: kultura , finance