Pět bříz poškodil neznámý pachatel

, autor: archiv MMJN

09.12.2020 - Když město Jablonec nad Nisou zrekonstruovalo pěšinu vedoucí kolem areálu plaveckého bazénu z ulice Svatopluka Čecha do ulice Pod Skalkou, vysadilo podél ní v roce 2017 březovou alej. Tu v nedávných dnech zničil neznámý pachatel.

O své koruny přišlo pět ze sedmi bříz, které město nechalo vysázet před třemi lety. „Neznámý pachatel zkrátil pět stromů na polovinu – odstranil jim prakticky celé koruny. Zbyly jen kmeny s jedním či dvěma spodními patry větví,“ stěžuje si vedoucí oddělení správy veřejné zeleně Štěpánka Gaislerová. Podle jejích slov jsou takto násilně upravené břízy úplně zničené. „Takový strom je třeba vyměnit. Proto jsme celý případ oznámili a řeší jej Policie ČR.“

„Výsadba jednoho zdravého stromu stojí 8 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že vyměněno jich bude muset být pět, vznikla městu čtyřicetitisícová škoda,“ konstatuje náměstek primátora pro ekonomiku Milan Kouřil.

Poničení stromů je nepochopitelné. Jak říká Štěpánka Gaislerová, výsadba březové aleje byla v této lokalitě zvolená úmyslně, protože v okolí rostou osiky, břízy a několik dubů, takže nová výsadba druhově navazuje na stávající porosty. Nové stromy za zničené vysadí město na jaře.

Vytvořeno 9.12.2020 9:42:07 | přečteno 474x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí
 
load