Opětovná žádost o výjimku: Liberec a Jablonec jako jedno území

, autor: archiv MMJN

08.03.2021 - V pátek udělilo Ministerstvo vnitra výjimku z omezeného pohybu obyvatelům Vratislavic nad Nisou a Proseče nad Nisou na základě žádostí jabloneckého primátora Jiřího Čeřovského i jeho libereckého partnera, primátora Jaroslava Zámečníka. Vzhledem k opakovaným žádostem občanů dnes primátor Čeřovský poslal ministru Hamáčkovi žádost druhou.

„Na základě opakovaných podnětů občanů a po projednání s primátorem statutárního města Liberec Jaroslavem Zámečníkem se na ministra vnitra opětovně obracím se žádostí o vyřešení situace, která vznikla na území statutárních měst Jablonec nad Nisou a Liberec na základě nařízení Vlády České republiky z 26. února 2021 o omezení pohybu obyvatel,“ vysvětluje primátor Jiří Čeřovský s tím, že udělená výjimka z opatření vyřešila jen nejabsurdnější situaci na území Vratislavic nad Nisou a Proseče nad Nisou.

„Rád bych zopakoval žádost, vznesenou mým předchozím dopisem a podpořenou dopisem primátora Liberce ze dne 3. března 2021, aby bylo na obě geograficky, ekonomiky i sociálně propojená města v rámci opatření nahlíženo jako na jedno území, přestože je rozděleno do dvou okresů. Naším požadavkem není, aby mohlo docházet k cestování obyvatel obou měst po území obou celých okresů, ale toliko, aby pro obyvatele Jablonce nad Nisou i Liberce byl režim rezidentů uznáván i na území druhého města. Máme za to, že takovýto režim nejen usnadní život v okrajových částech obou měst, kde jsou často obyvatelé zvyklí řešit svoje každodenní záležitosti, jako je návštěva lékaře, nákupy apod., na území druhého města, ale taktéž odlehčí administrativě a kontrolám při značném rozsahu cestování obyvatel obou měst do zaměstnání v rámci souměstí,“ píše Čeřovský v žádosti adresované ministru vnitra Janu Hamáčkovi.

K nové žádosti se oba primátoři rozhodli proto, že pohyb pracovní síly a mobilita obyvatel z důvodu výjimek z opatření je mezi oběma městy tak značná, že průstupnost, které chce opatření zamezit, prakticky stále existuje. „Ve spolupráci s policejními složkami řešíme řadu problémů spočívajících v nekázni obyvatel v době pandemie, například ve srocování mládeže na rekreačních místech. Cítíme proto, že i uvolnění zdrojů a prostředků policejních sborů z kontrol mobility rezidentů obou měst by mohlo situaci napomoci tam, kde je to z našeho pohledu důležité,“ uzavírá svou žádost primátor statutárního města Jablonec nad Nisou Jiří Čeřovský.  

První žádost o udělení výjimky zaslal jablonecký primátor Jiří Čeřovský v úterý 2. března, jen o den později požádal o výjimku z omezení pohybu a pobytu liberecký primátor Jaroslav Zámečník. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček v pátek 5. března udělil výjimku z nařízení o omezeném pohybu osob přes hranice okresu jabloneckého a libereckého osobám s trvalým bydlištěm v městské části Liberec-Vratislavice nad Nisou a v městské části Jablonec nad Nisou-Proseč nad Nisou.

Vytvořeno 8.3.2021 18:40:09 | přečteno 557x | Petr Vitvar
load