Od prosince se na noc uzavřou lesy kolem Jablonce

, autor: archiv MMJN

10.11.2022 - Od začátku prosince se na tři měsíce uzavřou v noci lesy v okolí Jablonce. Důvodem je přemnožená černá zvěř. Myslivci potřebují uzavřenou honitbu, aby mohli bezpečně počet divokých prasat regulovat.

Uzavření lesů se bude týkat oblasti Rádla, Srnčího dolu a Prosečského hřebene. Zákaz potrvá od 1. prosince 2022 do konce února 2023, a to od 18 hodin do 8 hodin následujícího dne. „Zákaz bude vyhlášený proto, aby myslivci mohli přemnoženou zvěř odlovit. To není v současné době možné, protože se v lesích pohybují hodně houbaři, nebo zde lidé venčí své psy, které nemají na vodítku. Často lidé běhají v lesích i v noci. Divočáci tak nemají klid, který paradoxně nachází na okrajích města, na loukách při sídlištích, kde je pro ně často i dostatek potravy. Proto statutární město chystá razantní opatření k regulaci černé zvěře,“ říká jablonecký primátor Miloš Vele.

Tím bude například instalace odchytové klece a fotopastí, monitorujících pohyb zvěře, nebo zmíněná uzávěra lesů. „Uzavření části honitby je nutné k omezení pohybu divokých prasat – jedná se převážně o západní hranici statutárního města Jablonec nad Nisou od Srnčího dolu směrem k Horní Proseči. Dalším opatřením bude povolení odlovu, a to i na nehonebních pozemcích,“ konstatuje Petra Němečková z oddělení životního prostředí a státní památkové péče jabloneckého magistrátu.

„Pokud divoké prase někde v noci potkáte, pak v klidu odcházejte. Nesnažte se jej nějak plašit či dělat rámus. To si může bachna, která chrání selata, vyložit jako ohrožení a může k obraně selat zaútočit. Ohrožení jsou volně pobíhající psi, jejich přítomnost si dospělý kus opět vyhodnotí jako ohrožení a může na psa zaútočit. Většina takových střetnutí psa s prasaty končí velmi tragicky, nemluvě o možnosti nákazy psa Aujesztskyho chorobou, na kterou není lék a pes do 48 hodin umírá,“ dodává Němečková s tím, že se v nejbližších dnech zvýší kontroly, zda lidé mají své psy na vodítku. Pokud ne, budou se na místě udělovat blokové pokuty.

Než se podaří počet černé zvěře zregulovat a zatlačit zpět do lesů, stačí dodržovat několik rad:

  • malé děti nenechávejte po setmění venku samotné, jedině v doprovodu dospělých
  • své psy pouštějte z vodítka jen na plochách k tomu určených, v lese je mějte na vodítku
  • divoká prasata nekrmte, odstraňte všechny bioodpady z hranic lesních pozemků, svůj bioodpad odkládejte do popelnic k tomu určených
Vytvořeno 10.11.2022 8:02:10 | přečteno 1915x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí
 
load