Obnovené vrty Vratislavické kyselky se jmenují Jablonec a Liberec

, autor: Kitl s. r. o.

04.10.2021 - V areálu Vratislavické kyselky bylo rušno. V pondělí 4. října tam společnost Kitl, jablonecký výrobce sirupů a medovin, slavnostně pokřtila dva obnovené vrty z let 1964 a 1983. Navazuje tak na rekonstrukci celého areálu, kterou zahájila před dvěma lety.

Pramen minerální vody byl ve Vratislavicích objeven již v roce 1862, a to zcela náhodou, kdy Karl Skollaude hloubil studnu pro svou bělírnu látek. Jako léčivý byl ale pramen uznán až o celých 32 let později, kdy na místě vznikly malé městské lázně. Později se v areálu stáčela minerální voda do lahví, a to až do roku 2008. Po několika neúspěšných pokusech o obnovení provozu areál chátral.

V roce 2018 zdevastovaný areál Vratislavické kyselky koupila společnost Kitl Jana Vokurky a zahájila rekonstrukci. Nejprve vznikl moderní sklad a poté se do obnovené výrobní haly přestěhovala i výroba sirupů. Nyní se Vokurka zaměřil na obnovu stáčení minerálních vod.

Oživuje tak hned dva původní vrty Vratislavické kyselky. Vrt HJ 8 LIBEREC je z roku 1983 a vrt TV4 JABLONEC z roku 1964. Vrty pořktili primátoři obou měst Ing. Jaroslav Zámečník, CSc. a RNDr. Jiří Čeřovský, a to vratislavickou minerální vodou.

Na vrtech nyní probíhají čerpací zkoušky pro zjištění kvality a kvantity minerální vody. „Vidím v tom obrovský potenciál, protože obyčejných vod jsou spousty, ale minerálních moc není“, říká Vokurka.

Vytvořeno 4.10.2021 16:37:36 | přečteno 674x | Petr Vitvar
Štítky: společnost
 
load