O počítačové kurzy mají senioři velký zájem

, autor: Radka Baloghová

06.04.2022 - V Jablonci nad Nisou funguje propracovaný systém vzdělávání pro seniory, jako je hojně navštěvovaná Akademie seniorů a celá řada kurzů - jazykové, trénování paměti apod.

Pořadatelé z Centra sociálních služeb Jablonec nad Nisou, p. o., jejich prostřednictvím cílí především na praktické dovednosti zájemců o vzdělávání. Již přes deset let jsou v nabídce počítačové kurzy. Jejich aktuální podoba pro jaro 2022 je velmi pestrá a kapacita bezezbytku naplněná.

Zaměření na chytré telefony lektorují David Torák a Lukáš Frydrych. Připravených je celkem šest kurzů složených vesměs z mírně pokročilých posluchačů, kteří telefon již nějakou dobu mají, ale chtějí poznávat nové věci a zdokonalovat své znalosti. Druhou variantou je potom takzvaná poradna, reagující na připravené dotazy, na nichž se následně učí celá skupina. Pro jaro 2022 byl vyhlášený i jeden speciální počítačový kurz zacílený na textový a tabulkový editor Word a Excel, který lektoruje jablonecký náměstek primátora pro oblast humanitní David Mánek.

„O počítačový kurz byl velký zájem. Sám jsem moc rád, že mohu tímto způsobem pomoci lidem připomenout si základní uživatelské dovednosti v textovém a tabulkovém editoru. Kapacita kurzu byla velmi rychle naplněna. Dokonce se na několik náhradníků nedostalo. I proto již nyní přemýšlíme o podzimním otevření dalšího kurzu, kde uspokojíme i tyto zájemce,“ doplnil informaci sám lektor Mánek.

Počítačové kurzy jsou v nabídce místního Centra sociálních služeb (CSS) již přes deset let. Zprvu šlo o stolní počítače jako takové, pak nastoupila éra tabletů. Několikrát proběhly i kurzy zaměřené na digitální fotografii, v posledních 3-4 letech je enormní zájem o informace pro práci s chytrým telefonem. Tomuto tématu se věnovala pozornost i během pandemie formou on-line.

„Vzdělávání je důležité v každém věku, ve vyšším o to víc. Veškerá podobná aktivita pomáhá zůstat v kontaktu se svým prostředím a okolím, držet krok s moderní dobou, zkoušet si nové věci, mít přehled, orientovat se, veškeré poznatky použít v praxi a tím stále zachovávat svou samostatnost a soběstačnost,“ říká ke kurzům náměstek David Mánek.

„Registrace do kurzů jsme spustili v únoru a kapacita pro jarní část se takřka ihned naplnila. Podzimní aktivity se budou řešit na konci prázdnin. Při přípravě podzimních kurzů se podle zájmu můžeme soustředit na pokračování stávajícího modelu, ale nabídnout lze i práci s fotoaparátem, kurz pro úplné začátečníky nebo kurz pro komunikační aplikace, vesměs WhatsApp a další,“ poodhaluje plány pro druhou polovinu letošního roku specialistka pro volnočasové aktivity CSS Lukáš Frydrych, který dodává, že obecně ke kurzům, i k mnoha dalším aktivitám, je všem seniorům z Jablonecka plně k dispozici kancelář volnočasových aktivit na telefonním čísle 728 616 492.

Vytvořeno 6.4.2022 10:02:48 | přečteno 1009x | Petr Vitvar
load