O kvalitu vody v přehradě se opět postará ultrazvuk

, autor: Jiří Jiroutek

23.04.2021 - Také v letošní letní sezóně se město postará o to, aby kvalita vody v jablonecké přehradě byla dobrá a vhodná ke koupání. Jablonečtí radní schválili nabídku společnosti PHOTON WATER TECHNOLOGY, s.r.o. Ta bude mít také letos na starosti snižování počtu sinic ve vodní nádrži Mšeno. Město za služby společnosti zaplatí 820 tis. korun.

„Zvolili jsme stejného dodavatele služby jako loni, protože prostředí jablonecké přehrady a celou problematiku zná,“ říká ekonomický náměstek Milan Kouřil.

Společnost PHOTON WATER TECHNOLOGY, s.r.o., ke snížení množství sinic ve vodě využívá technologie nízko výkonného rezonančního ultrazvuku. „Tím prodlouží koupací sezónu u přehrady,“ připomíná náměstek Kouřil a dodává: „Zařízení budou umístěná na hladině první nádrže od června do září 2021, a to na základě souhlasu vlastníka přehrady Povodí Labe, s. p., a Českého rybářského svazu.“

Společnost bude také monitorovat kvalitu vody ve všech částech nádrže od května do srpna. „Oproti předcházejícímu období budou na 2. vodní nádrži navíc plovoucí vegetační ostrůvky, které budou odebírat z vody živiny. Tím sníží množství mikroorganismů, zejména právě sinic, a zabrání jejich množení,“ vysvětluje náměstek.

Společně s Technickou univerzitou Liberec bude PHOTON WATER TECHNOLOGY, s.r.o., provádět laboratorní zkoušky srážení fosforu z odebraných vzorků vody na nátoku do přivaděče (štoly) z Bílé Nisy v Loučné n. N. „Srážení fosforu je totiž další možností, jak omezit výskyt a množení sinic,“ připomíná Kouřil s tím, že pokud by se podařilo získat povolení na poloprovozní srážení fosforu u orgánů státní správy a vlastníka vodního díla na příští rok, pak by v dalších letech nemuselo být nutné využívat technologii ultrazvuku. „Poloprovozního srážení fosforu na nátoku doporučuje PHOTON WATER TECHNOLOGY, s.r.o., jako systémové a perspektivní řešení. Srážecí systém je po diskusi se zástupci Povodí Labe teoreticky možné umístit do technického objektu přivaděče z Loučné na Bílé Nise,“ uzavírá náměstek Milan Kouřil.

Vytvořeno 23.4.2021 13:35:24 | přečteno 489x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí