O komunitní kompostéry mají Jablonečané zájem

, autor: archiv MMJN
27.05.2022 - Devět nových komunitních kompostérů město rozmístilo v některých lokalitách. K jejich správné obsluze připravilo oddělení správy místního hospodářství také prezentaci. Všech devět kompostérů město pořídilo v rámci participativního rozpočtu a projektu MA21. Náklady se rovnají částce 427 tis. korun.

„Rozmístění komunitních kompostérů jsme projednávali s osadními výbory. Na základě výsledků jednání jsme vybrali vhodné lokace nebo, jako ve dvou případech, umístění zavrhli,“ říká Jan Čermák z oddělení správy místního hospodářství a dodává: „Jeden kompostér s kódovým zámkem nabízí kapacitu pro zhruba 10- 15 domácností, jedná se zatím o pilotní a edukativní projekt, na který by měly navazovat další způsoby likvidace bioodpadu.“

Prostřednictvím komunitních kompostérů chce město snižovat množství směsného odpadu a podporovat třídění biologické složky zvláště na panelových sídlištích, jejichž obyvatelé nemají jinou možnost ke třídění této komodity.

Aby uživatelé s komunitními kompostéry nakládali správně, uspořádal magistrát společně se spolkem EKODOMOV v rámci místní Agendy 21 tři setkání, na kterých odborníci odprezentovali výsledné řešení, představili způsob používání, ale i výsledné využití kompostérů. Už po jejich krátkém užívání se ozývají další lokality, které mají o ně zájem.

Devět uzamykatelných a zateplených komunitních kompostérů, které mohou stát na veřejném prostranství a je tak možné v nich kompostovat celoročně, se nyní nachází na pěti místech ve Mšeně, dva jsou v Jabloneckých Pasekách a zbylé dva jsou v domovech pro seniory.

Další informace

Prezentace komunitního kompostování

, autor: archiv MMJN

Komunitní kompostování (1)

 
, autor: archiv MMJN

Komunitní kompostování (2)

 
, autor: archiv MMJN

Komunitní kompostování (3)

 
, autor: archiv MMJN

Komunitní kompostování (4)

 
 
Vytvořeno 27.5.2022 10:45:52 | přečteno 217x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí , ma21
 
load