O dobrovolnické uklízení je zájem

, autor: archiv MMJN

27.06.2022 - V Jablonci nad Nisou budou i nadále pomáhat s úklidem města dobrovolníci. Dobrovolnická práce probíhá ve městě od dubna, zapojilo se do ní 57 uprchlíků z Ukrajiny a 13 Čechů. Odměnu pobírají ve formě stravenek, zatím město takto zaplatilo 192 tis. korun.

„Ukrajinští uprchlíci mají o dobrovolnictví stále velký zájem. Průměrně dochází do práce cca 25 osob a pouze díky nim se podařilo zajistit ruční jarní úklid města, protože zaměstnanců VPP má město málo,“ připomíná primátor Jiří Čeřovský.

Situace s ručním úklidem města není dobrá. V minulosti pravidelný úklid provádělo kolem 100 zaměstnanců VPP. „Od července 2022 do konce listopadu jich bude k dispozici pouze 43, což je dle našich zkušeností málo,“ doplňuje Marek Řeháček, tajemník jabloneckého magistrátu, podle kterého je důvodů k pokračování dobrovolnické práce více. „Potřeba ručního úklidu je stále velká, protože koncentrace osob ve městě je v létě vyšší. Zapojení dobrovolníků je pro město poměrně finančně výhodné, jelikož pracují pouze za stravu - stravenky. V neposlední řadě výkon dobrovolnictví má pozitivní psychologický a sociální dopad na samotné dobrovolníky,“ vysvětluje Řeháček.

Jablonec má k dispozici 20 dobrovolníků - ukrajinských uprchlíků, kteří pracují čtyři hodiny denně za stravenku v hodnotě 200 Kč, náročnější práce budou odměněné vyšší hodnotou stravenky, tedy 300 Kč.

Dobrovolníci pomáhají s ručním úklidem Jablonce od 12. dubna. Do 10. června se postupně zapojilo 57 uprchlíků z Ukrajiny a 13 Čechů. V dubnu na VPP pracovalo 11 zaměstnanců, v květnu 16 a od června je schváleno dalších 27 míst VPP, z nichž je už 16 obsazených. Celkem by mělo v rámci VPP pracovat 43 osob. S dobrovolnickou činností, a hlavně pořádkem ve městě, souvisí i nákup užitkových vozů. Magistrát koupí třístranný sklápěč za 471 tis. korun včetně DPH. V plánu je koupě ještě jednoho vozu do 200 tis. korun.

Vytvořeno 27.6.2022 13:26:45 | přečteno 120x | Petr Vitvar
load