Nová tvář břehů přehrady

, autor: PROKŠ PŘIKRYL ARCHITEKTI

21.12.2020 - Architektonická soutěž na k zázemí přehrady Mšeno byla vyhlášená v červenci 2020, hodnotící komise zasedla na začátku prosince. Vítězně ze soutěže na Objekty zázemí a okolí jablonecké přehrady vyšel návrh Ing. arch. MgA. Marka Přikryla z ateliéru PROKŠ PŘIKRYL ARCHITEKTI. Sjednocený vzhled a lepší zázemí by tak přehrada měla mít už příští rok.

Cílem vítězného návrhu je území kolem přehrady vizuálně propojit, očistit a navázat na krajinu bez větších zásahů. „Základním spojovacím článkem jsou objekty zázemí, které jsou modulární, opakovatelné, s čitelnou konstrukcí, provozem a uzavíratelnou ochrannou obálkou, jasně vymezující den/noc, otevřeno/zavřeno nebo léto/zima. Polaritu zdůrazňuje kontrastní barevnost vnitřku/vnějšku,“ říká se v návrhu architekta Přikryla. Charakteristickým rysem navržených objektů jsou lámací dveře, které tvoří fasádu, a kryté zápraží. Různé objekty budou tvořit jednotlivé moduly o velikosti 6 x 6 metrů, v nichž může být kiosek s občerstvením, hygienické zázemí, převlékárny, sezení nebo sklady. Moduly mají lehkou dřevěnou, snadno opravitelnou konstrukci.

„S vítězným uchazečem uzavřeme smlouvu o dílo na vypracování dalších stupňů projektové dokumentace. Tu pak v lednu 2021 projedná rada města společně s harmonogramem realizace, jehož součástí bude i řešení nájemních vztahů na pozemky pod stávajícími stánky s občerstvením a vlastnictví inženýrských sítí k nim,“ říká náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček.

Předmětem návrhu bylo řešení čtyř míst na březích vodní nádrže – U Prutu, zátoku u bazénu - severní břeh, zátoka u bazénu – nad parkovištěm a jižní břeh. Do architektonické soutěže se přihlásilo pět kanceláří a jejich návrhy hodnotila komise ve složení Milan Kouřil, Petr Roubíček, Pavla Drbalová, Ondřej Hofmester a architekti Josef Faltejsek, Michal Kuzemenský, poradní hlas měl městský architekt David Pavlišta.

Vytvořeno 21.12.2020 15:03:01 | přečteno 705x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí