Nemocnou zeleň nahradí nová výsadba

, autor: archiv MMJN

11.03.2022 - Jablonecký magistrát se pečlivě stará o zdravotní stav své zeleně, kromě bezprostřední úpravy je třeba někdy přistoupit ke kácení a nové výsadbě. Proto v nejbližších dnech město nechá pokácet dřeviny, které jsou kvůli svému zdravotnímu stavu nebezpečné pro občany.

Nahradí je pak výsadba nové zeleně. Na činnosti spojené zejména s péčí o stromy, novou výsadbou apod. počítá Jablonec v letošním rozpočtu s částkou 3,5 mil. korun.

Dub ve Vrchlického sadech a břízu v ulici Na Roli poblíž spojovacího schodiště do ulice Žitná spojuje jejich velmi špatný zdravotní stav. „V obou případech odborníci provedli přístrojová měření a na základě výsledků z nich doporučili kácení. Naměřené hodnoty totiž ukázaly, že stromy jsou velmi málo odolné vůči vývratu či zlomu kmene při nepříznivých klimatických podmínkách, zejména při silném větru. Protože se nacházejí ve frekventovaných lokalitách, nelze riskovat ohrožení zdraví občanů či majetku a musí se pokácet,“ vysvětluje Štěpánka Gaislerová, vedoucí oddělení správy zeleně jabloneckého magistrátu, s tím, že pokácené stromy nahradí nové.

Rovněž je třeba pokácet dřeviny podél spojovací pěšiny mezi ulicemi Březová a U Přehrady. „Jedná se zejména o jívy napadené dřevokaznými houbami, javor a dvě břízy. I v tomto případě jsou důvody kácení bezpečnostní,“ uvádí Gaislerová. Zmíněná pěšina by se letos měla upravovat, což vyšlo jako námět z participativního rozpočtu a podal jej osadní výbor Šumava, Jablonecké Paseky. „Upravenou propojku pak bude lemovat nově vysazená zeleň,“ uzavírá Gaislerová.

Vytvořeno 11.3.2022 14:41:19 | přečteno 321x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí
 
load