Návrat k přírodě v nové školní zahradě

, autor: Alena Purmová
30.06.2021 - Zahradu v přírodním stylu získá mateřská škola ve mšenské ulici Josefa Hory. S přeměnou dosavadní zahrady se začne 1. července, pracovat se bude do konce listopadu s měsíční přestávkou v září. Předpokládaná hodnota zakázky je 852 tis. korun, přičemž na projekt město získalo téměř půlmilionovou dotaci od Státního fondu životního prostředí ČR.

„Cílem je vytvořit pestrý krajinný prostor inspirující děti ke hře s přírodními materiály, k testování a posouvání vlastních hranic v pohybových aktivitách a prozkoumávání svého okolí. Zahrada by dětem měla nabídnout co nejinspirativnější prostor k celodennímu a celoročnímu pohybu. Měla by se také stát místem pro setkávání dětí a rodičů,“ říká náměstek pro rozvoj města Petr Roubíček.

Do školky chodí 120 dětí od tří do šesti let. Zahrada je rozložená na ploše téměř 4000 m2 a práce na ní jsou rozdělené do dvou etap. Podle návrhu zahradní architektky by zde po nutném kácení a úpravách mělo být nově vysazeno sedm stromů, 65 keřů a založené záhony trvalek. Novinkou budou také pěstební záhony pro děti, a to jak klasické, tak vyvýšené. V nové zahradě nebude chybět ani vhodný mobiliář. „V zahradě školky budou využité zejména přírodní materiály a prostor bude doplněný přírodními prvky – např. kameny, kmeny stromů apod. Kromě záhonů zde budou také kompostéry, vznikne herní balanční kopec s tunelem, proutěný tunel s domečkem apod.,“ doplňuje popis projektu Iveta Habadová, vedoucí oddělení dotací jabloneckého magistrátu.

Jablonec nad Nisou požádal o finanční příspěvek z dotačního titulu Státního fondu životního prostředí ČR, ten mu byl přidělen ve výši 499 tis. korun. Město tak za novou zahradu zaplatí 353 tis. korun. Příští rok se bude realizovat další přírodní zahrada, a to u MŠ Kapička v Husově ulici. Také na ni město získalo dotační příspěvek, tentokrát ve výši 181 tis. korun, celkové náklady jsou vyčíslené na 431 tis. Kč.

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Další informace

Vytvořeno 30.6.2021 13:13:15 | přečteno 313x | Petr Vitvar
load