Na likvidaci skládky požádají o dotaci

, autor: Jiří Endler

27.06.2022 - Statutární město požádá o dotaci z Národního programu Životní prostředí. Pokud ji získá, hodlá ji využít na likvidaci černé skládky v Janovské ulici. Náklady na její odstranění jsou odhadnuté na bezmála 1,4 mil. Kč bez DPH.

Výzvu k předkládání žádostí o podporu v rámci Národního programu Životní prostředí vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí loni na podzim. „Výzva z prioritní osy 3 – Odpady, staré zátěže, enviromentální rizika podporuje projekty zaměřené na odstraňování nepovolených skládek včetně likvidace odpadu,“ vysvětluje náměstek pro ekonomiku a majetek Milan Kouřil s tím, že žádosti je možné podat do 30. června, přičemž minimální výše podpory na jeden projekt činí 50 tis. Kč, maximální 500 tis. Kč. Maximální míra podpory na jeden projekt je 80 % z celkových způsobilých výdajů.

Pozemek pod skládkou je městský a nachází se v zastavěné části v těsné blízkosti frekventované silnice z Jablonce do Janova nad Nisou a Bedřichova. Magistrát v minulých letech opakovaně vyzýval obyvatele sousedního domu k úklidu. „Převážná většina odpadu pochází od jiných subjektů, např. stavebních firem, které sem odkládají hlavně odpad s obsahem dřeva v domnění, že ho obyvatelé domu využijí na topení,“ komentuje podobu skládky Barbora Šnytrová z oddělení správy místního hospodářství jabloneckého magistrátu.

Fotopasti zachytily některé původce skládky, kteří dostali pokutu. „Nicméně navážení odpadu neustalo a pozemek je jím v celé ploše pokrytý. Na jedné části skládky je hromada převážně stavebního odpadu porostlá vegetací. Druhá část skládky v blízkosti rodinného domu tvoří především objemný odpad - nábytek, dřevěné desky, trámy apod.,“ uzavírá Šnytrová.

Vytvořeno 27.6.2022 13:35:07 | přečteno 140x | Petr Vitvar
Štítky: životní prostředí , dotace